Välkommen till HSB Södertälje! (Välj ett annat område)
Information från ditt område
Hitta din egen HSB-förening. Se vilka lediga lägenheter, erbjudanden och aktiviteter som finns just där du vill bo.
Nyheter
HSB Malmö säljer Turning Torso
HSB Malmös styrelse har beslutat att sälja Turning Torso.
Genom försäljningen får HSB Malmö resurser att investera i 1 000 hyreslägenheter som antingen ska byggas eller förvärvas under de närmsta åren. Med så många fler hyresrätter ökar HSB Malmö medlemmarnas alternativ och möjlighet till ett nytt boende.
HSB Malmö har inga planer på att flytta från nuvarande kontorslokaler utan HSB Malmö kommer även framöver att ha kvar sin verksamhet i Turning Torso.
17 mars 2012Årets HSB-projekt ligger i Jönköping
Bostadsrättsföreningen Yasuragi i centrala Jönköping valts till bästa HSB-projekt 2011-2012. Kvaliteter i arkitektur och stadsplanering tillsammans med låg energiförbrukning var egenskaper som vann juryns gillande.
IgårHSB Mallar för bostadsrättsföreningar
Nu finns nya mallar för bostadsrättsföreningar att ladda ner. Mallarna hittar du här: www.hsb.designmanual.se/login/
Skriv motion till HSB Södertälje
Du som är medlem kan vara med och påverka HSB Södertälje. Genom att skriva en motion kan du komma med förslag på förändringar eller nya idéer om verksamheten i stort. Motionen lämnas in i god till HSB Södertäljes årsstämma som i år hålls den 3 juni.
29 april 2013Vinnare utsedd i e-fakturatävlingen
Under november och december månad var alla som anmälde sig till HSB Södertäljes e-fakturatjänst med och tävlade om ett paket med en exklusiv lammullpläd och en mugg designad av Per Spook. Nu har vi utsett en vinnare!
3 december 2012Nytt medlemserbjudande! Puustelli kök
Nu kan du som är medlem i HSB Södertälje köpa en bänkskiva till ditt nya kök för halva priset!
19 oktober 2012Förskolan Mursleven lägger ner sin verksamhet
I Lina har många förskolor problem med att fylla sina platser, på grund av områdets demografi. Förskolan Mursleven, som drivits med HSB Södertälje som en medlem, har drabbats hårt av detta och kommer därför tyvärr att behöva lägga ner.
19 oktober 2012