Bygger bostäder intill gamla fängelset i Hudiksvall

HSB Gävleborg satsar i Hudiksvall:

HSB Gävleborg har köpt en tomt intill nedlagda fängelset, norr om Hövdingegatan i Hudiksvall. Det finns en efterfrågan på HSB-boenden framförallt i Hudiksvall och Gävle. Genom förvärvet kan HSB inom något år åter börja sälja nyproducerade bostäder i Hudiksvall, vilket vi inte gjort sedan Sofiedal färdigställdes 1991.

– Hudiksvall är en stad med energi och vi har efterfrågan på HSB-boenden där, säger Anders Wallner, vd på HSB Gävleborg.

– En obebyggd fastighet med de här läget kan man inte undvika att bli fängslad av, fortsätter han och ler.

HSB Gävleborg har sökt efter bra tomter i Hudiksvall sedan Hudiksvalls kommun tills vidare lagt ner planerna på Kattvikskajen. Tomten i Tingshusbacken lockar eftersom den har förutsättningar för ett gott boende, den ligger nära skola, centrum och kommunikationer.

Tidigare ägaren hade planerat för två radhus på tomten. De avbröt sina planer 2008 när konjunkturen gick ner.

HSB Gävleborg planerar att bygga under 2011 med inflyttning 2012.

Kontakt
Anders Wallner, vd HSB Gävleborg.
e-post: anders.wallner@hsb.se
Tfn 026 65 70 22
Mobil: 070 641 04 67

Felanmälan Mina sidor