Välkommen till HSB Brf Fotografen

Du som köpt en lägenhet i HSB Brf Fotografen bör ha i åtanke att du köpt en andel i den ekonomiska föreningen som äger fastigheten. Andelen ger sedan en nyttjanderätt till den aktuella lägenheten. Nyttjanderätten kvarstår så länge som man är medlem i föreningen och gäller på obegränsad tid.

Detta innebär att du kan påverka ditt boende genom att aktivt delta i årsmöten, medlemsmöten, komma med förslag på förbättringar, aktiviteter m m, men det medför också en del åtaganden som att följa föreskrivna stadgar, trivselregler och andra regelverk kopplat till boendet.

I samband med starten av bygget av Fotografen bildades HSB Brf Fotografen. Denna bostadsrättsförening med ”byggande styrelse” drivs idag av ledamöter tillsatta av HSB. Nuvarande styrelse kommer vid en stämma överlåta ansvaret till en styrelse utsedd av de boende i föreningen, tills så sker finns er förvaltningskommitté som länk mellan styrelse och medlemmar i föreningen.