Styrelsen har beslutat att anlita HSB energikonsulter för hjälp med den obligatoriska energideklarationen. Dessa kommer att gå igenom hur vår energiprofil ser ut och lämna in deklarationen åt oss. Detta ska göras med regelbundenhet men minst var 10 de år och nu är det dags för vår förening. Vill du veta mer kan du läsa på Boverkets hemsida.
Byte av våra stuprännor sker löpande och kommer nu fortsätta med de röda husen och baksidan mot våra uteplatser. Detta kan medföra vissa svårigheter för er som byggt uterum men ni kommer att kontaktas innan och åtgärder kommer ske i varje enskilt fall.
Med början under hösten 2019 kommer vi att löpande byta fasader och fönster på andra våningen i de röda husen. Arbetet kommer att pågå under minst tre års tid och vi kontaktar när det blir aktuellt med just er lägenhet. Fasaden och fönstren är de som vetter mot baksidan på de röda husen och har ett tak utanför. Monterade markiser kan behövas monteras ner under tiden detta arbete pågår och det kan vara ett bra tillfälle att passa på och byta tyg i markisen för de som vill. Vi kommer att löpande informera er om detta arbete och det blir inga extra kostnader för upp och nedtagning av markis eller annat. Om ni vill passa på att byta tyg i markierna är det något som ni själva ombesörjer.
En ny lag trädde i kraft den 1 juli 2019 och den innebär att det är förbjudet att röka i anslutning till lekplatser. Vi har beställt skyltar som kommer att sättas upp vid våra lekplatser.