Kära medlemmar,
I enighet med nya styrelsens mål; att öka medlemmarnas insyn i verksamhetens viktiga bitar, så följer info som alla medlemmar och boende bör känna till.
Fastighetskontoret
- Omorganisationen av fastighetsförvaltningen är avstyrd; fastighetskontoret inkl. personal blir kvar i samma regi som tidigare.
- Fastighetskontoret återfår befogenheterna och förtroendet att hantera medlemsärenden- och förfrågningar gällande typ andrahandsuthyrningar, renoveringsärenden, medlemskap m.m.
Med minskad byråkrati spar vi tid och pengar, undviker missförstånd och oklarheter längs vägen...
- Utökade telefontider till Fastighetskontoret: Mån-fre: 08:00 – 16:00 med lunchstängt 12:00-12:30.
Reducerad kostnad för enklare hantverkstjänster i hemmet
Styrelsen har beslutat att inte längre låta fastighetskontoret ta ut en avgift för enklare hantverkstjänster inom service, reparation och underhåll som fastighetskontoret genomför i respektive lägenhet på uppdrag av medlemmen. Härifrån gäller:
- Upp till 30 minuters enklare arbete utförs i regel utan extra kostnad för medlemmen.
- Från 30 minuters arbete betalar medlemmen 300 kr/h.
- Material betalar medlemmen.
Det är i första hand vår fastighetspersonal som avgör om, när och hur de har möjlighet att ta sig an respektive uppdrag från medlemmarna.
PS! Ovan gäller inte sådana arbeten som föreningen enligt ansvarsfördelning och lag ska bekosta och utföra - sånt kostar i regel inte den berörda medlemmen något.
- Med detta beslut reducerar vi risken att våra medlemmar ej söker nödvändig hjälp p.g.a. kostnaden.
En bättre ombesörjd bostad gynnar alla i föreningen. Vi hjälps åt att undvika läckor, skador och onödiga kostnader...
Hissprojektet i höghusen löper på enl. plan. 1:a juli sker besiktning på P-A. H. väg 50B.
- Under juli & augusti görs hissen på P-A. H. väg 52A,
- Under september & oktober görs P-A. H. väg 52B. Tänk på att planera logistik såsom flytt av möbler…
Familjedagen planeras att genomföras i augusti, info kommer separat.
Extrastämma
Alla medlemmar kommer snarast möjligt efter semestrarna att kallas till extrastämma för att behandla de punkter som vi inte hann med på vår ordinarie stämma. Kallelsen ska ut 2-6 veckor innan extrastämman; förväntat direkt efter semestrar och sommarlov. Må alla få en underbar sommar!
Styrelsen tackar ödmjukt för din uppmärksamhet.