Viktig uppdatering angående OVK (Obligatorisk ventilationskontroll) 

14 juni 2026

Styrelsen vill informera om status för den nyligen genomförda ventilationskontrollen i vår förening. SIMAB har nu fått tillträde till nästan samtliga lägenheter och utfört kontrollerna. 

 

Protokoll och anmärkningar 

Protokollet för de kontrollerade bostäderna är nu klart. Det har även hängts upp i trapphuset så att du kan ta del av resultatet för din lägenhet. 

 

I protokollet kan en lägenhet få graderingar OK, 1 eller 2: 

OK: Ventilationen är fullständigt godkänd. 

Grad 1: Ventilationen är inte fullgod, men kräver ingen åtgärd för att bli godkänd. 

Grad 2: Ventilationen är underkänd och åtgärd krävs för att den ska bli godkänd. 

 

Medlemmens ansvar och kommande efterkontroll i höst 

Det åligger varje enskild medlem att se till att ventilationen åtgärdas så att den blir godkänd i lägenhetens alla rum. Vanliga orsaker till att en ventilation underkänns är till exempel: 

  • Underdimensionerade ventilationsdon.
  • Blockerade don (till exempel att ett ventilationsdon byggts in i ett köksskåp). 
  • Att en köks- eller badrumsfläkt har kopplats direkt till fastighetens ventilation. 

Om du har fått en anmärkning och är helt säker på vad som behöver göras, går det jättebra att åtgärda detta själv eller anlita en egen hantverkare direkt. 

 

Viktigt att veta: En efterkontroll kommer att ske i höst i de lägenheter som blev underkända. Skulle SIMAB vid detta tillfälle finna att medlemmen inte har utfört de nödvändiga åtgärderna, kommer styrelsen att behöva ombesörja att åtgärderna utförs. Medlemmen kommer i sådana fall att debiteras för de utförda åtgärderna, samt även för de extra avgifter som tillkommer för ytterligare kontroller. 

 

Informationsträff med SIMAB24 augusti 2026, kl. 19.00  

För att hjälpa alla vidare kommer styrelsen att hålla ett möte tillsammans med SIMAB den 24 augusti 2026, kl. 19.00 i gemensamhetslokalen. Vi uppmanar alla medlemmar att komma på detta möte för att ställa frågor kring ventilationen och vad som behöver åtgärdas. 

Tips inför mötet: Ta gärna bilder på ventilationsdonen i lägenhetens alla rum och ta med till mötet. Det underlättar enormt om du har specifika frågor kring just din lägenhet. 

 

Styrelsen undersöker gemensam lösning 

För att underlätta för medlemmarna undersöker styrelsen just nu möjligheten att ta in offerter från ett antal företag. Målet är att få fram ett konkurrenskraftigt timpris för att utföra dessa åtgärder, vilket kan bli billigare än om varje medlem anlitar någon på egen hand. 

Om vi får fram ett bra förslag kommer detta att presenteras på mötet med SIMAB. De medlemmar som väljer att hoppa på detta gemensamma initiativ kommer sedan att debiteras för det specifika arbete som utförs i just deras lägenhet.