Ansvar och Skydd

Den som har en bostadsrätt har ett större ansvar för sin bostad än den som hyr. Men naturligtvis också större möjligheter. Läs igenom den med våra stadgar som ni erhåller när vi flyttar in. Om ni saknar den så finns den att hämta här på vår hemsida.

Bostadsrättsinnehavaren ansvarar för det inre underhållet av bostaden och bostaden köps i befintligt skick.

Föreningens tillsyn (av t.ex bostadens rörinstallationer) påverkar inte bostadsrättshavarens ansvar för underhåll av bostaden.


Vid förlust av nyckel kräver föreningen att låsen byts mot ett nytt. Detta beställes av styrelsen men debiteras den boende/säljaren. Maila  brf@kalkbrannaren.se

I stadgarna och i broschyren Vem skall underhålla bostadsrättslägenheten i HSB redovisas vad bostadsrättshavaren ansvarar för.

Det finns dock några undantag där föreningen har ansvar

Gaspannan all drift samt reservdelar
Fläktsystemet all drift samt reservdelar.
Husets stomme Allt bakom ytskikten (träbalkar, isolering samt allt utanpå husets väggar och tak)

Läs noga i våra stadgar.

Nödvändig försäkring: Alla skall ha en hemförsäkring som täcker en grund och lösöre.

Bostadsrättstillägget har föreninen tecknat för samtliga bostadsrätter i föreningen från den 1 januari 2012. Denna försäkring behöver ni inte ha privat.