Det finns i första hand möjlighet att hyra en parkeringsplats per lägenhet. Parkeringsplatsen får endast nyttjas för bilparkering (inte släpvagn eller dylikt). Detta specificeras i hyresavtalet.
Avgift:
450:-/månad i carport.
350 :-/månad öppen parkeringsplats
Samtliga bilplatser är utrustade med tidsstyrda motorvärmaruttag. Du kan själv logga in via dator eller mobil för att styra timern och se förbrukningen.
Vid behov av laddning för privat bruk har styrelsen beslutat att laddning då ska göras med godkänd laddkabel med dc-skydd och strömreglering max 10 ampere. Maxuttaget från motorvärmarstolpen är 10 ampere. Styrelsen utvärderar användandet löpande så att elanläggningen räcker till och kan komma att fatta ett annat beslut framöver.
Obs: Parkeringsplats ej ingår i upplåtelsen av bostadsrätt! Vid eventuell överlåtelse (försäljning) av bostadsrätten kan bilplats inte överlåtas eftersom bilplats är ett hyresavtal, ett så kallat ”sidoavtal”, som inte följer med nyttjandet av bostadsrätten. Bilplatsen återlämnas därmed till bostadsrättsföreningen vid avflyttning från föreningen.
Extra carport och p-platser
Det finns ett fåtal extra parkeringsplatser. Det kan också vara så att alla inte väljer en carportplats. Fördelning av de extra platserna kommer ske utifrån datum för tecknat förhandsavtal. Extra carport- och parkeringsplats får endast nyttjas för bilparkering (ej släp och dylikt).
Carport: 450 kr/månad
Öppen p-plats: 350 kr/månad