Vi stödjer inte längre, fullt ut, webbläsaren Internet Explorer (version 11 eller tidigare) då detta är en gammal webbläsare som inte längre underhålls av Microsoft och inte fungerar med modernare webbteknik. Därför rekommenderar vi att ni istället använder er av någon av dessa webbläsare: Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge eller Apple Safari

Avgifter och sparande – hur ser det ut i Göteborg?

03 februari 2025 Rapportering om avgiftshöjningar och sparande bland bostadsrättsföreningar är populärt i media så här års. Ofta handlar det om föreningar som inte sparar eller höjer avgifterna i den utsträckning de borde. Med det sagt är det säkert många som undrar hur det ser ut hos oss på HSB Göteborg. På det stora hela ser det bra ut och många föreningar följer de råd vi ger. För oss är det viktigt att bidra till en långsiktig planering för en ekonomi i balans med ett bra sparande som kan möta framtida underhålls- och driftkostnader, säger Caroline Wikström, chef för ekonomisk förvaltning på HSB Göteborg.
caroline wikströmberättar om ränteläget och sparande iinom HSB Göteborg

Ett högre ränteläge plus en inflation som drivit på kostnader för vatten och avlopp, sophämtning med mera har ökat pressen på många bostadsrättsföreningar. Att de flesta bostadsrättsföreningar behöver höja avgiften står utom tvivel, när vi ställs inför ökade kostnader för lån och drift.

Vår rekommendation
HSB Göteborg rekommenderar bostadsrättsföreningarna att höja avgiften med cirka 8 procent för 2025. Föregående år rekommenderade vi en höjning på cirka 10 procent , medan den fastställda höjningen landade på cirka 7,5 procent. Det är ett bra resultat och vi vet också att hos de föreningar som följt våra råd över tid är behovet att höja inte heller inte lika stort. För oss är det viktigt att hjälpa bostadsrättsföreningarna som är medlemmar i HSB Göteborg att skapa en hållbar ekonomi över tid. Ambitionen är förstås att rätt avgift sätts och att det ska finnas vissa marginaler för framtiden.

Men det kan vara svårt för en styrelse att ta beslut om en avgiftshöjning i en bostadsrättsförening. Hur påverkas ekonomin om vi höjer avgiften? Eller inte gör det? Har vi råd med framtida renoveringar? Det är bara några av de komplexa frågeställningar som behöver hanteras. Som ledamot är man också ansvarig för att fastigheten och föreningens ekonomi sköts på ett bra sätt, och att se till alla medlemmars bästa. En inte alltid enkel uppgift för förtroendevalda.

Följer råden
Därför är det glädjande att konstatera att många styrelser väljer att följa de råd som våra BRF-ekonomer ger och att det vi förutsett faktiskt stämmer ganska väl överens med hur verkligheten ser ut. Nästan varannan bostadsrättsförening går på våra rekommendationer att höja avgiften. Det visar att vi på ett tydligt sätt kan bidra till en hållbar ekonomisk utveckling och minska risken för obehagliga överraskningar i framtiden.

Idag erbjuder vi också olika tjänster, såsom nyckeltalsanalys, om man i en förening till exempel vill undersöka hur man ligger till kring sparande, årsavgift och nivåer jämfört med andra föreningar.

Givetvis kan enskilda föreningar behöva höja avgiften betydligt mer, men ofta är det förknippat med att man har lån som löper ut och därmed får högre räntekostnader. Vår rekommendation är därför att man binder sina lån på olika löptider för att minska räntekänsligheten över tid.

Sparande på bra nivå
Avslutningsvis kan vi också glädjas åt att aktuella undersökningar visar sparandet i våra bostadsrättsföreningar ligger på en hög nivå. I snitt sparar föreningar anslutna till HSB Göteborg 252 kr/kvm per år (Bostadsrättsbarometern 2024). Det innebär att vi ligger på en hög nivå sett till hela HSB. Det ger en bra grundplåt för att planera för en långsiktig hållbar ekonomi.

Detta bör bostadsrättsföreningar göra för att säkerställa rätt avgift:

  • Sätt undan medel till en buffert för att möta kommande år av osäkert ränte- och kostnadsläge.
  • Se över avgiften årligen med hänsyn till inflationen/kostnadsläget utifrån en långsiktig plan.
  • Ha en uppdaterad underhållsplan med tillhörande finansieringsplan för att se hur stora avsättningar som behövs över tid.
  • Dela upp era lån och bind dem på olika löptider för att minska räntekänsligheten.