Vår förening är guld värd!

HSB Observatorns återvinningsstation är färdig att tas i bruk den 1 oktober! Det innebär att våra sopnedkast i våra trapphus stängs från detta datum, men också att vi får en enkel möjlighet att ta hand om vårt avfall på ett bra sätt, till nytta för miljön och föreningens ekonomi. Detta stod bl a att läsa på hemsidan vid inbjudan till våra två infomöten. Varför skrivs det inte fylligare om föreningens historiskt stora satsning? Detta undrar förvisso våra alerta medlemmar. Bättre sent än aldrig medan allt är fortfarande nytt för oss medlemmar, här kommer den första artikeln om vårt i bruk tagna återvinningsstation.

Efter att ha varit ifrån föreningen en tid, tänk vad skönt komma hem till Norrsvängen igen! En liten tagg sitter dock i hjärtat därför att båda infomötena kring återvinningsstationen tyvärr missades. Spänningen är på topp när handen känner på luckan till sopnedkastet, är det plomberat eller inte. Plomberingen består av skruvar som gör luckan omöjlig att öppna.

Hemkomsten bidrar till att soppåsen under diskbänken snabbt fylls. På med jackan och tillsammans med hushållssoporna iväg till återvinningsstationen. Väl inne tänds automatiskt en behaglig belysning. Anslagen vid varje behållare berättar tydligt var man lägger vad. Återvinningshuset med sina luftiga in/uttag och det stora utrymmet ger ett rent och snyggt intryck, vilket gör det lätt och behagligt att sortera enligt anslagen. Tänk att inte föreningen påbörjat denna hantering tidigare närs tanken förvisso av en del medlemmar.

När bl a batterierna, burkarna, lamporna och glasflaskorna försiktigt lagts i sina kärl kan man ha i minnet att det är medlemmarna i samarbete med föreningen och styrelsen som tillsammans lett fram till uppförandet av vårt återvinningshus. Många betraktar det som en fördel att förlägga, tillsammans med hushållssoporna, t ex kvälls- eller för den morgonpigge promenaden till en skön motion till ”vinningen,” det sägs ju att röra på sig mycket befrämjar hälsa och välbefinnande. I förlängningen, förutsatt att vi medlemmar värnar om och sköter hanteringen av det återvinningsbara på rätt sätt kan det tänkas att även plånboken kan lägga på hullet. Detta får dock kroppsligt gärna ligga still!

Vår förening är i sanning guld värd, tänk att tillsammans få uppleva det som ligger i tiden, nämligen att ha ett eget återvinningshus inom området. Detta efterfrågas också av en del spekulanter och gör en försäljning lättare för Dig privat eller mäklarna att sälja ett visst objekt! Mäklarna brukar också framhålla vår goda ordning och reda inom föreningen. Detta styrkes ytterligare av vårt nyligen invigda återvinningshus. Tillsammans får vi nog tacka varandra som under ”vinningsprocessen” medverkat till att brf Observatorn lyssnat till vår gemensamma idé, hur denna kan bli Din och min samt föreningens framtid, till gagn för oss alla!

På gammeltida väggbonader brukar det stå: Egen härd är guld värd! Kanske är det bl a denna härd som gör att så många vill flytta in och bo på Norrsvängen. Låtom oss vara rädda om denna härd! Och ”vinningen”.

Nu smörjer väl skribenten dem som ansvarar för penningpungen inom föreningen, tänker väl någon med ett leende. Ingalunda, det har faktiskt kommit stoff till en ytterligare artikel för ev publicering framöver, nämligen: Varför har ni målat ”vinningen” i så ful röd färg?! Hur ser Du på saken?

Vad blir nästa större projekt inom föreningen, tro?