Ombyggnaden av hotell Lundia

01 oktober 2026
Nu är vi igång!
Vi kan med glädje meddela att vi den 1 september påbörjade rivning i det befintliga huset inför ombyggnationen av Hotel Lundia!
Det är viktigt för oss att vår omgivning påverkas så lite som möjligt under byggtiden. Som en del av det ser vi det som en självklarhet att löpande hålla er informerade kring vad som kan förväntas och när.
Här kommer därför en genomgång av den tidsplan vi jobbar med!
Byggtiden kommer sträcka sig emellan 1 september 2026 och 29 februari 2028. Under hela tiden kommer vi ha vår verksamhet i gång i den mån det är möjligt.
Burger King flyttar ut den 30 september och vi påbörjar rivningen av de lokalerna, samt den lokal sydväst i fastigheten som idag står tom, den 1 oktober.
Vi hoppas kunna påbörja arbetet med bottenplattan för tillbyggnaden under vecka 40 eller 41.
Den 5/10 kommer det sättas upp byggstaket på Knut den Stores Torg och byggställningar på Bytaregatan. Bytaregatan kommer därefter under resterande byggtid vara enkelriktad, med infart via Clemenstorget och utfart mot Klostergatan. Observera att tillgänglighetsparkeringsplatserna på Bytaregatan kommer plockas bort under den här perioden.
Vår nya entré som kommer vätta ut mot centralstationen öppnas i september 2027.
Vi tänker oss invigning den 1 april 2028.
Den uppmärksamme lägger märke till att det är en månad mellan byggtidens avslut och invigning och undrar kanske vad vi ska göra då? Under mars månad så kommer vi öva på våra grannar och vänner. Det ser vi verkligen framemot och hoppas att även ni gör det!
Tveka inte att kontakta oss om ni har frågor eller annan feedback!

Representant Byggherre

Rickard Nilsson

070 - 939 93 06

rickard@hvergang.se

 

Representant Total entreprenör

Glenn Svensson

073 - 397 86 79

glenn.svensson@we.se

 
Med hopp om god tvåvägskommunikation och samarbete under byggtiden
 
Hälsningar
Maria Paulsson