Styrelsen kan med stor glädje meddela att efter en längre period av upphandlingar och diskussioner med flera olika entreprenörer har styrelsen slutligen valt att underteckna ett entreprenadkontrakt med Skanska Direkt AB. Skanska Direkt AB är ett stort företag med mångårig vana i branschen och har, bland annat, erfarenhet av liknande lägenheter då de utförde stambytet hos våra grannar för några år sedan.
Tidsplan
Målsättning är att arbetet fysiskt kommer inledas i mars månad 2026. Skanska Direkt AB kommer att inleda arbetet i de lägenheter med högst nummer (address 25) och sedan arbeta sig nedåt från byggnad till byggnad. Ambitionen är att en stam (dvs, alla tre lägenheter som ligger ovanpå varandra) kommer att ta ca 6 veckor från första besök till att badrummet är helt färdigställt.
En ny stam kommer att öppnas i veckan vilket innebär att totalt kommer sex stycken stammar att kunna arbetas med åt gången. Det betyder att hela projektet kommer ta runt 2 år från början till slut.
Hjälp, jag har hundra frågor!
Det är fullt förståeligt! Styrelsen kommer att bjuda in till ett allmänt informationsmöte som kommer att hållas i januari månad. Styrelsen återkommer med lokal och exakt tidpunkt innan november månads slut. Inbjudan kommer att skickas ut till alla lägenheter. För övriga frågor hänvisar styrelsen till kontoret samt vår mejl.