Här kommer den utlovade uppdateringen och förklaring till de frågetecken som uttryckts avseende årsredovisningen. Tyvärr har detta dragit ut på tiden på grund av problem med webbsidan i helgen. Nu är detta åtgärdat och följande gäller:
• Sidan 1 - Föreningen är försäkrad hos Länsförsäkringar Stockholm, ej länsförsäkringar AB
• Sidan 2 - Föreningen har inte 395 medlemmar utan ca 590 medlemmar vid dagens datum. Denna siffra ändrar sig när en medlem, kan var en eller fler ägare (medlem) per bostadsrättslägenhet, säljer, överlåter etc... sin bostadsrätt, och ny medlem blir godkänd av föreningens styrelse. Färska siffror för antal medlemmar, bostadsrättslägenheter, hyresrätter, lokaler och garage platser kommer att redovisas på stämman den 22 november
• Sidan 3 - Tryckfelsnisse har varit i farten, uttag ut yttre fond 1 854 380 skall självfallet ha ett minus tecken framför. Minustecknet hamnade felaktligen framför summan 3 000 000 SEK
Styrelsen jobbar nu intensivt med att inventera alla lokalavtal för att starkt förbättra den ekonomiska kontrollen och förvaltningen inför det nya verksamhetsåret.
Slutligen vill vi passa på att informera att en lägenhet port 44 kommer att gå ut till försäljning i början av december. Separat visning kommer att göras möjlig för föreningens boende.
Med vänliga hälsningar,
Styrelsen