Avgift vid uthyrning

09 juni 2016 Vid årsmötet beslutade stämman att föreningen ska ta ut avgift vid andrahandsuthyrning. Avgiften är 10% av gällande basbelopp. 2016 är basbeloppet 43 500, vilket innebär en avgift på 4 350 kr för uthyrning i ett år. Om perioden är kortare än ett år räknas antalet månader x månadsbeloppet. Den som önskar hyra ut ska ansöka om detta till styrelsen. Blankett finns hos ordförande och förvaltare.

För att hyra ut i andra hand behöver bostadsrättshavaren har beaktansvärda skäl. Dessa skäl kan vara studier på annan ort, arbete på annan ort, sammanboende på prov. Det kan också gälla vid vård av anhörig på annan ort eller upplåtelse till anhörig. Önskar man ha inneboende ska man själv bevisligen bo i lägenheten.

Den som önskar hyra ut ska ansöka om detta till styrelsen. Blankett finns hos ordförande och förvaltare, den skickas ifylld till ordförande inför kommande styrelsemöte.

Efter styrelsens beslut handlägger HSB uthyrningen. Olovlig uthyrning, utan beviljande av styrelsen, innebär risk att bli av med nyttjanderätten av lägenheten.