Hej.
Först vill vi meddela att en boende har haft inbrott i sin lägenhet, supertråkigt. Var snäll och släpp inte in någon i trapphusen. Om ni ser något konstigt, ring polisen.
Sedan vill vi att alla märker upp sina förråd. Vi har en boende som har två förråd så då borde någon vara utan förråd. Märk upp med HSBnr 1-3 siffror och datum så vi vet att ni gjort det nu. Ta bort de gamla lapparna. Vi vill att ni gör det så fort som möjligt men senast 15/1 2026.
Vi vill att ni felanmäler allt ni ser till HSB. Vänta inte tills ni ser någon i styrelsen. Vi kan inte ta emot felanmälningar när vi ser er. HSB felanmälan 010 442 11 00.
Behöver du stänga av vattnet för flera än dig själv vid renovering, så måste du göra en felanmälan till HSB så fastighetsskötaren kan hjälpa dig med vattenavstängningen. Man får absolut inte göra det själv. Tänk på att styrelsen behöver en lapp på större renoveringar och ni måste få ett godkännande av styrelsen innan ni börjar. Glöm inte att informera era grannar.
God jul och gott nytt år önskar styrelsen.