Att bo i bostadsrätt innebär att man har inflytande över sitt boende men också att man tillsammans med övriga medlemmar har solidariskt ansvar för omvårdnad av fastigheterna och utemiljön.
Det finns ingen hyra eftersom det inte finns någon att hyra lägenheten av. Vi är 254 medlemmar som tillsammans äger våra hus och bor här till självkostnadspris. Ingen ägare pressar oss att göra vinst.
För att husen ska fungera behöver vi köpa en del tjänster av andra företag, exempelvis underhåll av tekniska installationer, ekonomisk administration, städning, värme, elektricitet och reparationer. Dessa tjänster betalar vi för tillsammans och det är avgiften till föreningen.
För att få en långsiktighet för husen har man bildat en ekonomisk förening dit vi väljer representanter varje år. Det här upplägget är meningen ska engagera de boende för den gemensamma boendemiljön.