El- och bredbands abonnemang

El

Föreningen har sedan 2022-03-01 elabonnemang med eon. Abonnemanget är ett timprisavtal enligt priset på spotmarknaden. Föreningen sätter priset till medlemmarna. Aktuellt pris finns att hitta på föreningens hemsida under menyn Elpriset/Månadspris.

Den individuella förbrukningen av el debiteras den boende på avgiftsavin på lägenheten. Den enskilde Lägenhetsinnehavaren behöver således inte själv teckna något eget avtal med Elbolag.

Bredband

Föreningen har tecknat ett kollektivt avtal med Telia, avtalet uppgraderades september 2024. Avtalet omfattar bredband (1000Mbit), fast telefoni (Ip-telefoni) samt TV. (Kanalpaket lagom)

Det är viktigt att nyinflyttad kontaktar Telia på telefonnummer 90200 och berättar att man är ny boende. Detta underlättar vid senare kontakt med Telia om något strular.

I elcentralen i hallen sitter en bredbandsrouter. På baksidan av den finns de uppgifter som behövs för att komma igång med Bredbandet. I lägenheten finns även en TVbox med tillhörande fjärrkontroll. Router och TV box tillhör lägenheten och skall lämnas kvar vid flytt.

Nätverksuttag i lägenheten

I lägenheten finns nätverkskablage framdraget till samtliga rum. I elcentralen finns den så kallade patchpanelen där alla kablar sammanstrålar och i varje rum finns ett dubbeluttag. Samtliga uttag är av typen RJ45. I patchpanelen finns även den inkommande Internetanslutningen.