Bokning av tvättpass
-
När du bokar ett tvättpass gäller bokningen för samtliga maskiner i rummet du bokat under den angivna tiden (3 timmar).
-
Bokningen innebär att du har företräde till alla maskiner i rummet under ditt pass.
-
Respektera alltid andras bokade tider – tvättmaskiner får inte användas utanför din bokade tid.
Utnyttjande av torkutrustning
-
Det är tillåtet att använda torktumlare och torkskåp i högst 30 minuter efter din avslutade (bokade) tvättid.
-
Om torkutrustningen stannat under dessa 30 minuter, har den som bokat tvättstugan efter dig rätt att ta ut din tvätt om den finns kvar i torktumlare eller torkskåp.
-
Det finns en extra torktumlare intill toaletten i tvättstugan, som inte är bokningsbar, och är fri att använda om den är ledig.
Om den stannat och tvätten som ligger där är torr får man tömma den.
Husdjur
- Har du husdjur ska textilier som använts av djur alltid tvättas i grovtvättmaskinen. Djurhår kan orsaka allergiproblem.
Tvättmedel och maskiner
- Dosera tvättmedel korrekt. Vattnet i Tyresö är mjukt. Använd doseringsskopa. Gissa inte – använd lägsta dosering för 5–6 kg maskin. Överdosering ger inte renare tvätt och kan orsaka allergiska reaktioner samt illaluktande kläder.
- Fyll inte på extra vatten i maskinerna. De är anpassade för låg vattenförbrukning.
- Mangla aldrig blöt tvätt. Det kan förstöra valsarna och innebära risk för elektriska olyckor.
- Använd gärna de fristående centrifugerna för kortare torktid.
Efter avslutat tvättpass ska du alltid:
- Torka av maskinerna.
- Torka/skölj ur tvättmedelsfacken, inklusive facket för sköljmedel.
- Rensa ludd ur torktumlarnas och torkskåpens filter.
- Om mangel använts: lämna inte mangelduken uppvirad på valsen utan dra ut den helt. Fukt skadar valsarna.
- Sopa golvet i de utrymmen du använt. Om golvet blivit blött finns mopp i städskåpet.
- Om du tvättat något med djurhår ska du köra ett sköljprogram i tom maskin efteråt.
Övrigt
Visa hänsyn och följ ovanstående regler så minskar irritationer och tvättstugan blir trevligare plats för oss alla.