Nyhetsbrev mars 2010

HSB brf Sjöresan mars 2010 Information från styrelsen och samarbetskommittén till föreningens medlemmar

Hej alla grannar,

och tack alla ni som kom på glöggen i december, det var verkligen trevligt att få se er i verkligheten. Ett extra tack också till er som skrev in era mejladresser. Vi utlovade en finlandskryssning med Vikingline och den går till lägenhet nr: 8, GRATTIS!

Nu var det ett tag sedan det kom ett nyhetsbrev men nu till skillnad från tidigare så fungerar vår hemsida och vi försöker hålla den uppdaterad, så kolla gärna där:
www.hsb.se/stockholm/sjoresan

Årsmöte
Nästa stämma kommer att hållas den 19 maj, vi vet ej ännu var någonstans. För er som vill lämna motioner se information nedan, dessa mejlas till Magnus.Welander@tabyenskilda.se
§17 Medlem som önskar visst ärende behandlat på ordinarie föreningsstämma, skall skriftligen anmäla ärendet till styrelsen före mars månads utgång.

Mejladresser
Som vi har sagt tidigare så skulle vi väldigt gärna vilja få in mejladresser av er (1/4 har vi redan fått) så att det inte blir så dyrt med kopiering. Alla ni som har mejladresser kan väl mejla oss ert lägenhetsnummer och vilken adress ni vill ha nyhetsbrevet till. Mejla på: sjoresan@gmail.com Ni som inte använder mejl får gärna lägga en lapp i Olbers postlåda nr:98 i E-huset (Hammarby Kaj 42).

Inboxen
Tyvärr har det skett ett missöde i vår inbox på sjöresan@gmail.com så vissa utav våra mejl har raderats. Är det någon som ej har fått svar så ber vi er mejla igen.

Postlåda
Vi har nu även en postlåda i entrén på Heliosgatan 58, för er som inte vill eller kan mejla.

 

 

Här följer en lista med saker vi kommer ta upp under våren:

• Ny Styrelse – Vi i brf Sjöresan kommer att ta över styrelsearbete och HSB kommer att ha kvar en representant i styrelsen efter nästa stämma, 19 maj. Som ni säkert vet är det valberedningens jobb att samla in förslag. Så ta er en rejäl funderare på om ni vill var med, ju fler vi är desto lättare och snabbare blir arbetet. Ulrika Schang är den som är sammankallande i valberedningen.

• Tvåårsbesiktningen närmar sig - Två år efter slutbesiktningen utförs en tvåårsbesiktning, denna kommer att ske i november 2010. Som en förberedelse inför detta ber vi er skriva ned alla fel. Spara en lista och mejla en kopia till oss via e-post, sjoresan@gmail.com märk mejlet med ”tvåårsbesiktning” och glöm inte att tala om var i fastigheten ni har noterat felen. Mejlar ni inte, lägg då kopian i vår postlåda på Heliosg 58.

Tvåårsbesiktningen av fastigheten inklusive lägenheter utförs vanligtvis av samma person som gjorde slutbesiktningen. Denna besiktning syftar till att konstatera eventuellt uppkomna fel under garantitiden men även fel som besiktningsmannen ansett att man ska avvakta med till denna besiktning. Exempel på fel i vår fastighet kan vara trasiga fogar och klinkers, sprickor i fasaden, rostangripna dörrar och beslag, avsaknad av dörrstoppers, tekniska fel med mera. Vi återkommer med mer information när HSB har hört av sig om hur de har tänkt sig upplägget.

 

Här en kort resumé av saker vi har arbetat med under hösten:

• Soprummet – Vi har med hjälp av vår leverantör Hellstens sopor fått upp nya mer förklarande skyltar. Vi väntar även på en sorteringslista från A-Ö att sätta på dörren. Vi hoppas verkligen att det ska fungera bättre i år, för som ni vet blir kostnaden mkt större om vi sorterar fel. Har ni förslag på hur det kan bli bättre mejla gärna.
• Filter – Vi har precis fått reda på att bakom de flest element sitter det filter som ska bytas ut en gång per år. Vi kommer att köpa in ett litet lager som ni kan handla från. Filtren kommer att kosta ca 125kr/st. Vi sätter upp lappar när dom kommer.
• Hemsidan – har vi satt ihop, den är dock inte helt klar.
• Lokalen har vi ju som ni vet inrett och den går att hyra för 250kr/dygn. Vill ni hyra den så boka den antingen på www.hsb.se/stockholm/sjoresan eller mejla på kerstin_gustafson@hotmail.com eller lägg en lapp i Kerstin Gustavsons låda (nr:77), Hammarby Kaj 40.

 


Med vänliga hälsningar,
Samarbetskommittén