Snart är den härliga julen här med klappar och julmys. Det är då extra viktigt att vi även tar hand om vårt avfall på ett hållbart sätt.
Följande gäller:
Papperskartonger skall tryckas- eller vikas ihop så att de tar så lite plats som möjligt. Stora lådor/kartonger får inte läggas i våra sopkontainers över huvud taget. De ska var och en, på egen hand, forsla bort till återvinningsstationen. Om det ändå skulle vara fullt i "ditt" soprum så lägg ditt avfall i något annat av föreningens alla soprum. I varje huskropp och i garagelängan finns det möjlighet att slänga sopor. Föreningen har sammanlagt fyra st soprum av varierande storlek.
Tack för att ni respekterar detta!
PS Din uttjänta julgran får inte slängas i något av föreningens soprum. Den ansvarar du själv för att den återvinns på lämpligt sätt = återvinningsstationen.