Backadalen informerar Augusti 2014

21 augusti 2014

Entréparken
De medlemmar som har vägarna förbi Backagården och den tidigare affärstomten har kunnat följa hur arbetet under sommaren fortskridit med byggandet av vår nya entrépark. Entréparken blir klar i mitten av september och efter besiktningar kommer den att invigas med pompa och ståt den 4 oktober i samband med årets gårdsfest. Men om detta återkommer vi i en särskild inbjudan.


Backagården
Enligt föreningens underhållsplan ska Backagårdens fasader och stenfot målas i år och det passar ju utmärkt att detta sker nu när omgivningen med den nya parken blir så fin. Styrelsen håller i skrivande stund på med upphandlingen av detta arbete.


Föreningens ekonomi
Vi berättade i förra utgåvan av ”Backadalen informerar” att ekonomin är god och inga avgiftshöjningar är aktuella. Den 10 september ska ett lån på 18 250 000 kronor konverteras. Styrelsen har beslutat att binda lånet på fyra år till en ränta av 1,89 procent. Den tidigare räntan var 3,54 procent, vilket innebär en besparing på 301 125 kronor per år. Under hela bindningstiden är besparingen 1 204 500 kronor. Så länge räntan ligger på den här nivån är det inte läge att lösa in några av våra lån. Styrelsen kommer i september avsätta två hela dagar för genomgång av bokslut och att ta fram en ny femårsprognos.


Våra parkeringsgarage

Våra tre parkeringsgarage behöver åtgärdas. Det läcker in vatten och fukt genom asfalten och betongbjälklaget. För att åtgärda detta krävs att asfalten tas bort och betongen fuktisoleras och att ny asfalt läggs på. Dessutom är inte garagens fasader någon vacker syn, även dessa behöver åtgärdas. Detta kommer att kosta pengar.
Detta födde tanken att istället för att renovera asfalt- och bjälklagret bygga ett tak i en lätt konstruktion över garagen.
Vi har gjort preliminära beräkningar och dessa visar att det är ett gångbart alternativ. Garagen skulle då få vackrare fasader. Då skulle garagen höja föreningens status, dagens garage sänker detsamma. Styrelsen har därför beslutat att starta en projektering. Denna får bilda underlag för vidare beslut i frågan.


Motioner till föreningsstämman
I november har föreningen sin ordinarie föreningsstämma. Motioner till föreningsstämman ska enligt våra stadgar vara styrelsen till handa senast den 30 september. Alla motioner, som kommer in till styrelsen, kommer i sin helhet att presenteras, liksom styrelsens yttrande över motionerna, i en bilaga till verksamhetsberättelsen. Alla motioner som inkommer ska behandlas på föreningsstämman.


Att bo i en botanisk trädgård
En ny medlem, som under försommaren tog en promenad genom våra gårdar, sa: ”att bo i Backagården är som att bo i en botanisk trädgård.”
Vi har stora och vackra gårdar rikligt smyckade med träd och växter. Inte mindre än 24 olika arter av träd finns representerade och 52 olika arter av buskar, samt 8 arter av barrväxter. Antalet träd i vår förening har vi räknat till 592 och buskarnas antal är 4 340 och det finns 430 barrväxter.
Sammantaget är antalet planterade träd och växter 5 362. Därtill kommer alla träd i bäckravinen, som tillhör Göteborg stad.
Tidigare styrelser och alla medlemmar som engagerade sig i gestaltningen av de nya gårdarna 1992-1993 är vi alla idag ett stort tack skyldiga. Samtliga styrelser har därefter omsorgsfullt förvaltat och förnyat vår miljö. Denna ambition har också nuvarande styrelse.
Beskärningar sker vår och höst. Ibland sker föryngringar då beskär man kraftigt. Ibland tas träd ner. Våra rönnar trivs inte så bra i jordmånen i Backadalen, så det händer att vi måste ta bort några. Men allt som ska tas bort ska ersättas, men inte nödvändigtvis med samma sort av träd. Ibland tas träd bort som vuxit sig för stora, men även här ersätter vi med nytt.


Vår dyra energi
Våra energikostnader är jämförelsevis höga. När våra hus planerades i slutet av sextiotalet var energin billig. Elpriset var mycket lågt och oljan kostade en spottstyver.
Husen var inte byggda med tanke på energibesparing. Men idag måste allt göras för att spara energi, för miljöns skull, men också för kostnadernas skull.
Styrelsen tittar idag förutsättningslöst på olika åtgärder för att sänka våra energikostnader. Vi ställer oss inte främmande ens för sådana alternativ, såsom bergvärme i kombination med solceller. Men först måste allt göras så att värmen stannar kvar i husen och kylan hålls utanför. Vi har satt i gång ett projekt med ambitionen att hitta lämpliga åtgärder för att väsentligt sänka våra energikostnader.


Mycket är positivt i vår förening

Mycket är positivt i vår förening men vi måste komma med lite ris också. En del medlemmar klarar inte av sopsorteringen. Det händer allt för ofta, att sopkärlen i en del soprum, fylls med kartonger, cellplast och glas och annat skrymmande. I några hus har också kartonger, förbrukade mindre möbler och annat skrymmande skräp placerats i cykel- och barnvagnsrum. Så kan vi inte ha det.
I vår förening är vi särskilt gynnade att kunna ta hand om medlemmarnas avfall, eftersom vi har en egen miljöstation på Körkarlens gata, med två containers; en för brännbart och en för annat skrot. Dessutom kan man ställa överbliven målarfärg, lampor och batterier där. Dessutom finns fem återvinningscentraler i direkt anslutning till vår förening. Där skall allt glas, tidningar, pappersförpackningar, liksom plast och metallförpackningar läggas.
Vi köper fastighetsskötseln av HSB Göteborg, i avtalet ingår inte att de ska tömma soprummen på allsköns bråte som inte hör dit. Föreningen blir drabbad av onödiga extrakostnader, för att en del inte kan lägga avfallet där det hör hemma.


Hösten är också skön
Hösten är också skön och vacker inte minst i Backadalen när trädens löv skiftar från grönt till gult och rött och brunt. Förvisso kommer höstens stormar så småningom att slita löven från grenarna och kvällarna blir allt mörkare. Men vi är inte där än. En lång skön höst återstår med hög luft och förhoppningsvis blå himmel. Vi möts den 4 oktober på gårdsfesten när vi inviger entréparken.


Styrelsen


Brf Backadalen. Styrelselokalen, Gösta Berlings gata 22,
Öppet Hus för medlemmar kl. 18.00–19.30 tisdagar ojämna veckor.
Hemsida: www.hsb.se/goteborg/backadalen