Göta Kanal - 6 juli
Vi åker från Göteborg kl 7.30. Ombord på kanalbåten M/S Bellevue upplever vi Göta Kanal mellan Sjötorp och Töreboda. Kanalen som invigdes 1832 blev Baltzar von Platens livsverk och är en av Sveriges största sevärdheter.
Ord.pris 925 kr. Pris för Backadalens medlemmar 800 kr.
Slott & Smaker – 7 augusti
På denna resa lämnar vi Göteborg 7.30. Vi beger oss till Ljung, där vi besöker Gäsene mejeri för en ostprovning. Vidare till Herrljunga och Herrljunga Cider, därefter Varaslätten och Bjertorp slott. Efter en tvårätters lunch besöker vi Qvänum Mat & Malt, ett bryggeri i den gamla byn Badene.
Ord.pris 945kr. Pris för Backadalens medlemmar 820kr
Vänerskärgården – 4 september
Vi startar kl 7.30 och åker till tillsammans till de berömda öarnaTorsö, Fågelö och Brommö. Tillsammans med Kinnekulle har området runt Torsö och Brommö utsetts till biosfärområdet Vänerskärgården av Unesco. Har vi tur ser vi älg, tjäder, havsörn eller fiskgjuse.
Ord.pris 875 kr. Pris för Backadalens medlemmar 750kr
Vill ni läsa mer utförligt om resorna, kan ni besöka www.rolfsbuss.se
Anmälan är bindande och görs till e-post fritids.backadalen@gmail.com
alt. telefon 0707 - 616812