Kamerabevakning i våra miljörum

02 april 2026

Kamerabevakning i våra miljörum – Bakgrund och resultat

Sedan den 1 januari i år har föreningen installerat en kamera i vart och ett av våra tre miljörum på området. Vi vill här informera om bakgrunden till beslutet samt presentera de positiva resultat vi sett sedan installationen.

Varför sattes kamerorna upp?

Beslutet om bevakning togs för att komma till rätta med återkommande problem gällande felsortering och grovsopor. Tidigare har osorterat avfall skapat både sanitära olägenheter och onödiga kostnader för föreningen. Genom att installera kameror ville vi säkerställa en bättre miljö för alla och få kontroll över de utgifter som felaktig avfallshantering medför.

Tydliga resultat

Vi kan konstatera att åtgärden har gett mycket goda resultat:

  • Ökad ordning: Miljörummen hålls nu betydligt renare och mer lättillgängliga.

  • Korrekt sortering: Vi ser en markant förbättring i hur avfallet sorteras i de olika kärlen.

  • Ekonomisk besparing: Kostnaderna för extrahämtningar har minskat, vilket direkt gynnar föreningens ekonomi.

Ansvar och hanteringsavgifter

Vi vill påminna om att det är varje boendes ansvar att följa föreningens sorteringsregler. I de fall där grovsopor lämnas eller avfall felsorteras, kommer föreningen att behöva debitera de faktiska kostnaderna för extra hämtning och sortering till den berörda medlemmen. Detta görs för att säkerställa att kostnader för misskötsel inte drabbar övriga boende kollektivt.

Kontakt och personuppgifter

Bevakningen sker i enlighet med gällande regler. För frågor om kameraövervakningen eller hur dina personuppgifter behandlas, vänligen kontakta:

Övervakningsbutiken Telefon: 031-12 56 00


Tack för visad hänsyn och för att ni bidrar till en fungerande avfallshantering!

Med vänlig hälsning, Styrelsen