Nycklar, taggar, porttelefon

Information om vårt passersystem.

Passersystemet omfattar, nycklar, taggar samt porttelefoner.

Respektive lägenhet har ursprungligen försetts med 3 nycklar och 3 taggar. Mot viss betalning kan man köpa fler. I samband med överlåtelse är det lämpligt att stämma av med föreningen hur många nycklar och taggar den gamla bostadsrättsinnehavaren hade. Alla nycklar måste naturligtvis lämnas över. För taggarna finns möjligheten att föreningen spärrar alla de gamla taggarna och lämnar ut nya.

Porttelefon - varje bostadsrättsinnehavare har möjlighet att via föreningen brf-kullen@outlook.com (ange alltid lägenhetsnummer) lägga in 2 telefonnummer med kopplade namn. Namnen dyker då upp i en meny i porttelefonen och besökaren kan välja vem han/hon vill kontakta för att få komma in. Om den som blir uppringd från porttelefonen (010 2516 472) vill släppa in besökaren väljer han/hon att trycka på 5:an. Entrédörren öppnas då och samtalet avbryts. Om den som blir uppringd från porttelefonen inte vill släppa in besökaren väljer han/hon att avsluta samtalet.

Ev. besökare bör informeras om det som finns att läsa i dokumentet Instruktion för besökare.

 Tagg - används (lägg taggen framför läsaren) för att komma in genom den entrédörr där bostadsrättsinnehavaren har sin lägenhet och till den inre källardörren i den trappuppgången (samt till alla 3 miljöbodarna, men detta fungerar dåligt, därav möjlighet med nyckel). Dessutom används taggen för att komma in i samtliga 3 husens källare, för bokning av tvättstuga i alla 3 husen (via panelen utanför tvättstugan), bokning av bastu i 26:an (via panelen utanför tvättstugan) och för att komma in i träningslokalen. Då tid bokats i tvättstuga respektive i bastu, används taggen för att komma in där under den bokade tiden.

OBS! Om ni inom de första 30 minuterna av den bokade tvätttiden inte går in med er tagg i den tvättstugan avbokas ni automatiskt. Det blir alltså därefter fritt fram för någon annan att boka den tvätttiden.

Om behov föreligger kan föreningen ordna med fler möjligheter för bostadsrättsinnehavarens taggar.

Nyckel - används för att komma in i den egna lägenheten och i alla 3 miljöbodarna. Vidare används nyckeln för att komma in i snickeri verkstad samt i hobbyrum för cykelservice.

Instruktion för besökare