Föreningen har tidigare haft mätning av värme via Brunata.
Från och med 2026 har föreningen bytt leverantör och nya mätare hanteras nu av IMD Sverige/Techem.
Så fungerar debiteringen:
Den debitering som nu syns på avin är en engångsjustering för hela 2025. Engångsjusteringen är delad i tre lika delar på de tre avierna som avser juli, augusti och september. Detta för att man inte ska få ett större belopp på avin som avser juli.
Kostnaden baseras på faktisk förbrukning, vilket kan variera beroende på exempelvis inomhustemperatur, användning av radiatorer, vädring samt lägenhetens placering i huset.
Vid frågor om förbrukning, beräkning eller detaljer i underlaget ska medlem vända sig direkt till Brunata. Detta framgår även på avin.
Med den nya leverantören (IMD Sverige/Techem) kan det komma att bli justeringar i upplägget. Vi kommer i så fall att uppdatera sidan: Avgifter & Avier