Ny i föreningen

Nedan tas några bra att veta punkter upp.

(1) I samband med att du erhåller nycklarna från förre ägaren skall en blankett avseende antal nycklar som mottagits undertecknas. Det är säljaren som har dessa dokument.

(2) Bredband - Föreningen har ett gemensamt bredbands avtal med Telenor. Den förre ägaren måste säga upp sitt avtal. Förre ägaren är skyldig att skicka tillbaka den gamla routern.

(3) Elavtal - Föreningen har inget gemensamt elavtal. Du måste därför teckna ett elavtal själv. 

(4) I föreningen finns det 36 garage och 4 Laddstolpar avsedda för elbilar som kan laddas via el.  Vi tillämpar kö system om det inte finns lediga garage. Meddela kontakt personen om du vill ställa dig i kö.

(5) Miljörummen och tvättstugorna har kodlås.

(6) Postfack - Det finns två avlämningsställen i anslutning till varje miljörum. Vidare finns också ett vid din bostad där paket som inte ryms i postfacket lämnas. 

(7) Jordfelsbrytare finns inte som standard i bostaden. (Många har dock på egen hand installerat detta) . Elskåp finns placerat i ute förrådet.

(8) Flyttar du in vintertid och det dröjer med inflyttning, kontrollera att värmen är på i uteförrådet. Elementet skall vara inställt på ca 10-15 grader. Detta för att inkommande vatten inte skall frysa. 

(9) Den första inbetalnings-avin avseende avgiften kommer att skickas någon dag efter inflyttningsdatum, antingen via post eller mail. Kontrollera förfallodatum det kan variera beroende på överlåtelsedatum. När det gäller olika betalnings-sätt hänvisar vi till HSB Sydosts hemsida; https://www.hsb.se/sydost/om-boende/avisering/