Information från styrelsen 19 maj

19 maj 2025

Städkväll med fika den 3 juni kl 18

Vi hälps åt med att olja trädgårdsmöblerna, rensa i rabatter, städa i tvättstugor och torkrum, titta till lekstugan, med mera. Korv, dryck och kaka utlovas. Alla är välkomna!

Liten container

Vi beställer en liten container som förhoppningsvis ska vara på plats till städkvällen. Boende får slänga brännbart skräp i den – men obs inte elavfall och farligt avfall!

Skydd mot vattenläckage

Du har väl läckageskydd under frys och kyl samt diskmaskin? Du bör också ha ett sådant i diskbänksskåpet för att förhindra vattenskador. Finns att köpa i större varuhus för hus och hem m.m.

Kvartersloppis på Haga lörd. 31 maj

Vi vill flagga för det kvartersloppis som anordnas utefter Korsgatan med dess tvärgator och på Gustav garvares gata den 31 maj kl. 13 – 15. Skulle det regna flyttas loppiset till en dag längre fram i sommar.

 

Vänliga hälsningar från Styrelsen

 

Nästa ordinarie styrelsemöte: 21 augusti