Styrelsen informerar okt 2025

31 oktober 2025 Vår förening har 53 miljoner i skulder. Mer än halverat sedan området var nytt. Det motsvarar snittet på bostadsrättsföreningars skuld per kvadratmeter i Sverige. Vi har skulden uppdelad på 3 lån som vi regelbundet ser över för bästa villkor. Vi har haft SBAB som långivare ett par år. Men nu har Danske Bank svarat upp bättre och vi har flyttat ett lån, och flyttar kanske snart ett till. I november har vi budgetmötet. Då ser vi över nästa år. Och vi tittar alltid också långt fram i tiden för att ha en långsiktigt god hållbar ekonomi

Städdag lördagen den 8e november, med fika kl 10

Kan du inte vara med? Fixa i förväg. Löv kan lämnas på återvinningsstationen i Ullstämma.

Snart kommer kylan och halkan, kom ihåg våra lådor med sand

Vi vill påminna om de blå lådor som står på flera ställen i området, fyllda med sand, att användas om det är halt. Vi ansvarar själva tex för röjning framför soprummen.

Testa brandvarnare

Nu kommer mörkret och vi tänder mera ljus. Testa din brandvarnare och se till att familjen vet var ni har tex brandfilt och brandsläckare. Har ni inte det? Dags att investera.

Vattenutkastet

Vi påminner om att ta bort ansluten vattenslang och skruva av den adapter som ofta sitter gängad på vattenutkastaren. Annars risk för frys/vattenskador som du själv får stå för. Flera försäkringsbolag täcker inte detta, så glöm inte ta bort den.

  • Bild vattenutkast.png
    Bild vattenutkast.png