Nu påbörjas renoveringen av våra hissar
Under augusti och hösten kommer föreningens hissar att genomgå en omfattande renovering. Arbetet är en viktig investering för att säkerställa att hissarna fungerar säkert och tillförlitligt under många år framöver.
Vi är medvetna om att arbetet kommer att innebära en del besvär och hoppas på din förståelse under tiden renoveringen pågår.
Tidplan
Renoveringen genomförs en port i taget enligt följande:
Under den period som arbetet pågår kommer hissen i respektive port att vara helt avstängd.
För att underlätta under renoveringen
För att göra trapporna lite mer lättillgängliga kommer stolar att placeras ut på våningsplanen, så att den som behöver kan ta en paus på vägen upp eller ner.
Om du har möjlighet får du gärna hjälpa en granne som kan ha svårt att ta sig upp och ner förtrapporna. Behöver du själv hjälp, tveka inte att fråga en granne eller kontakta styrelsen – vi hoppas att vi tillsammans kan göra den här perioden så smidig som möjligt.
Tack för ert tålamod
Vi förstår att en avstängd hiss påverkar vardagen, men renoveringen är nödvändig för att säkerställa en trygg och fungerande hissanläggning även i framtiden. När arbetet är färdigt kommer vi att ha moderniserade hissar med ökad driftsäkerhet och minskad risk för framtida driftstopp.
Vi tackar för ditt tålamod och din förståelse under renoveringstiden.
Styrelsen
Brf Kvarnberget