Styrelsen behöver förstärkas upp med en ekonomiansvarig adjungerad person till styrelsen fram till nästa årsstämma för att förstärka styrelsens arbete med ekonomistyrning och löpande ekonomisk förvaltning.
Vi är en bostadsrättsförening ansluten till HSB och använder MittHSB för vårt administrativa och ekonomiska arbete. Den nya personen behöver därför inte ha djupa kunskaper i redovisning eller hantering av leverantörer och ekonomiska rapporter, eftersom dessa delar sköts av HSB:s ekonomiservice.
Däremot söker vi någon som har eller vill skapa sig god förståelse för ekonomistyrning och förmåga att utveckla och införa policies och rutiner för en hållbar ekonomiförvaltning. Det handlar om att på ett strategiskt sätt vara med och säkra föreningens långsiktiga ekonomiska hälsa genom strukturerade arbetssätt, styrdokument och god samverkan med tjänsteleverantörer och styrelsen.
Vi tror att rätt person har erfarenhet av ekonomistyrning eller en tydlig ambition att utvecklas inom området, vill arbeta med policys och rutiner, är strukturerad och kommunikativ samt trivs med att arbeta i digitala miljöer såsom MittHSB och Microsoft 365.
Det här är ett viktigt uppdrag för att tillsammans med resten av styrelsen trygga en hållbar ekonomi för hela föreningen. Om du är intresserad eller känner någon som kan passa så hör av dig till oss i valberedningen!
Välkommen med din intresseanmälan!
Vänliga hälsningar,
Valberedningen