Bredbandbyte vid årsskiftet

28 oktober 2025 1 januari kommer föreningen gå över till gemensamt bredband via Telenor, hastighet 1000/1000 för 99kr per månad.

Den som redan har Telenor som bredbandsoperatör (Wifi) behöver inte göra något, men den som har Tele2 behöver säga upp sitt nuvarnade avtal och ta reda på var fiberkontakten sitter (troligtvis i hallen).

Nedan följer mer information:

  • Den nya hastigheten kommer slås på automatiskt för alla som redan är kund till Telenor. De som inte har Telenors bredband idag, kan beställa och aktivera det. Det enda man behöver göra förutom att aktivera om man inte är kund, är att beställa routern om man vill låna den. Det är frivilligt.
  • Det är endast bredband som är avtalat. TV kommer fortsätta som innan
  • Har man bredband hos Tele2 eller någon annan så behöver man säga upp det, om man inte vill betala för två abonnemang.
  • I det nya gruppavtalet med Telenor så kommer alla få bredband och möjlighet att beställa en Wifi6-router som man får låna kostnadsfritt. Den kopplas in i bredbandsuttaget. Man måste inte beställa den om man redan har en egen som man är nöjd med.
  • Routrarna beställs av varje boende och hämtas ut på det utlämningsställe som man har valt. Telenor kommer att skicka ut en kod som kan användas för att lägga beställningen. Det brukar ta upp till en vecka att få routern. Du kopplar själv routern i din bostad.
  • Det går bra att koppla in routern i förtid, även om den först börjar fungera 1 januari 2026.
  • Du måste be Telenor skicka med ett väggfäste för din router, om du vill ha det.