Information från senaste styrelsemötet

25 januari 2014

2014-01-25

Styrelsen har beslutat att avtalet med Bredbandsbolaget kommer att gälla från 1 maj. Alla som idag redan har Bredbandsbolaget behöver inte göra någonting alls. Det sköter Bredbandsbolaget. Däremot måste alla som har avtal med andra företag säga upp sina abonnemang. Uppsägningstiden brukar vara 3 månader. 
Den beslutade hyreshöjningen kommer inte genomföras förrän 1 juni. 

Under fliken Din lägenhet under rubriken Bredband och Kabel-TV finns en länk som heter Information från bredbandsbolaget.pdf. Klicka på länken så finns ett dokument med all information från Bredbandsbolaget. 

Styrelsen har haft svårt att hitta någon som vill ta på sig uppdraget att uppdatera hemsidan med kontinuerlig information men även att förnya den. På extrastämman tillfrågades Carl Mohlin och han tackade ja till uppdraget. Styrelsen fattade formellt beslut om ge Carl uppdraget på senaste mötet den 22 januari och är mycket glada att Carl vill ta hand om hemsidan

 

2014-01-14 
Vid kvällens extra stämma röstade samtliga närvarade medlemmar om kollektiv anslutning till Bredabandsbolagets utbud om bredband och telefoni. Ytterligare tre röstade via ombud. Ingen röstade mot förslaget. 
Styrelsen återkommer inom kort med information om hur vi går vidare och med information om hur alla medlemmar ska hantera sina eventuella uppsägningar av andra abonnemang än Bredbandsbolagets och hur de som redan är anslutna ska göra.

Har du frågor - kontakta styrelsen så slussar vi dem vidare till Bredbandsbolaget!

Med vänliga hälsningar från styrelsen för HSB Femman

 

2014-01-02 
Styrelsen har kallat till extrastämma den 14 januari kl.18.00 i föreningslokalen. Syftet med mötet är att fatta ett eventuellt beslut om gemensamt avtal om bredband och telefoni. Vi har fortfarande avtal med Com Hem angående TV som löper ett år till. Därefter finns möjlighet att ansluta även TV till Bredbandsbolaget till ett förmånligt pris. 
Vi har bjudit in en representant från Bredbandsbolaget som informerar om vad de kan erbjuda. 

Styrelsen för HSB 5 önskar alla välkomna till mötet samt en god fortsättning på 2014.

 

2013-10-20 
Inom kort kommer våra trappuppgångar att målas om. Vi hoppas att det inte blir allt för stökigt under tiden. 
Vinds- och källarstäd är genomförd - men vi beslutade att vänta med att flytta vissa möbler ytterligare ett tag.

Snickaren har monterat haspar i alla entréer och källarutgångar. Haken ska häktas i nerifrån och upp. Gör du det så slipper du gå tillbaka och häkta av kroken utan du behöver bara trycka lätt på dörren utifrån så lossnar haken. Så vrid inte på kroken i onödan!

Med vänliga hälsningar från styrelsen i HSB 5

Styrelsen vill påminna om årsstämman den 22 maj kl. 19.00 i föreningslokalen i hus nr 2 på gaveln mot Fålhagsleden. Som vanligt har vi en informations - frågestund efter det ordinarie mötet samt bjuder på kaffe och smörgåstårta.

Vi behöver återigen göra en vinds och källarröjning och uppmanar alla som har möbler utanför sitt förråd att se till att märka upp det ni vill ha kvar! Vi behöver även göra rensningar i cykelställen på gårdarna för att ta bort trasiga och övergivna cyklar och ber er att märka upp era cyklar med namn och datum!

Använd gärna hobbylokalen - men inte som kontinuerlig bordtennislokal!

Styrelsen beslutade vid senaste mötet att låta genomföra stamspolning i fastigheterna. Företaget som fått uppdraget heter Peter Spolare. De behöver få tillträde till lägenheterna för att komma åt alla avloppsstammar. Peter Spolare kommer att avisera detta i god tid.

Med vänliga hälsningar styrelsen för HSB 5

 

2013-01-16 
Styrelsen (Christer) har kontaktat tre olika bredbandsleverantörer för kostnadsförslag för kollektiv anslutning till bredband, tv och telefoni. Dessa förslag kommer sedan medlemmarna att få ta ställning till, dels genom en skriftlig intresseanmälan och dels genom omröstning på ett medlemsmöte (alternativt på en extra årsstämma.) Först därefter fattar vi eventuella beslut.

Under våren kommer det att anläggas en liten lekplats med klätterställning, rutschbana och gunga. Den kommer att ligga mellan 8:an och 6:an.

Styrelsen har även diskuterat att måla trapphusen under kommande året. Vi har tagit in några offerter som vi ska ta ställning till.

Med vänliga hälsningar - styrelsen för HSB 5