HSB Malmös föreningsstämma 2026 är avslutad

18 maj 2026 Under måndagskvällen fullföljde HSB Malmö sin föreningsstämma på Eleda Stadion. Stämman inleddes den 15 april, men avbröts på grund av den sena timmen och återupptogs därför den 18 maj.
HSB Malmös fortsatta föreningsstämma 2026

På plats fanns cirka 240 personer, varav som flest 180 röstberättigade fullmäktigeledamöter.

Stämman tog vid där mötet avbröts den 15 april, med fortsatt behandling av inkomna motioner. Flera av motionerna handlade om nuvarande samverkan och en möjlig framtida fusion mellan HSB Malmö och HSB Göteborg. En fråga som har präglats av stort engagemang och olika uppfattningar.

Genom besluten under motionsbehandlingen gav stämman stöd för fortsatt arbete mot en möjlig framtida fusion.

På HSB Göteborgs föreningsstämma den 23 april behandlades denna fråga som ett inriktningsbeslut. Där ställde sig stämman bakom förslaget med stor majoritet.

Samverkan mellan HSB Malmö och HSB Göteborg har pågått sedan hösten 2025. Den innebär att organisationerna arbetar gemensamt inom flera områden, samtidigt som de fortfarande är två juridiskt separata föreningar.

– Stämman visar att detta är en viktig fråga för många och att det finns olika uppfattningar. Det har jag stor respekt för och det är ett perspektiv som vi i styrelsen kommer att bära med oss det kommande året. Nu är det styrelsens uppdrag att göra en samlad bedömning av hur organisationen ska arbeta framåt, med medlemmarnas bästa i fokus, säger Kent Andersson, ordförande i HSB Malmö.

Stämman beviljade styrelsen och vd ansvarsfrihet samt gick på valberedningens förslag till val av ledamöter. Kent Andersson fick förnyat förtroende som ordförande och Marie Dahlskog samt Linus Olsson Collentine valdes in i styrelsen. Christina Jahn och Cecilia Bothén avgick som ledamöter.

Det konstituerande styrelsemötet hålls den 22 maj.

Protokollet från stämman publiceras inom kort på HSB Malmös hemsida.