Besiktningen utförs av en oberoende besiktningsman. Det är besiktningsmannen som avgör om en anmärkning är fel eller ej. Felen noteras i ett besiktningsprotokoll som du får ta del av. Förutom besiktningsmannen deltar representanter från entreprenören, HSB och du som boende. Vi avser att gå in i samtliga lägenheter oavsett om det finns anmälda fel/brister.
Besiktningen kommer att genomföras den 8-9, 11 december 2026 (både etapp 1 och 2). Besiktningstiderna är inte ombokningsbara. Vi ber dig att vara hemma under hela det angivna tidsintervallet enligt schemat. Besiktningsschema delas ut när det närmar sig och vi vet hur många lägenheter som har anmärkningar att besiktiga.
Om du inte har möjlighet att medverka rekommenderar vi att du har ett ombud, till exempel någon annan i föreningen. Om du inte vill ha något ombud eller kan vara hemma, sätt din ytterdörr i serviceläge. Väljer du det sistnämnda ber vi dig ange detta i besiktningsblanketten under rubriken övrigt.
Vi ber dig att i förväg meddelar vilka fel och brister du vill ta upp vid besiktningen, eftersom det gör planeringen enklare. Enkäten delas ut i samtliga brevlådor och finns även tillgänglig här på hemsidan (längre ner här på sidan). Vi ber dig att fylla i den inför besiktningen.
22 november 2026 – besiktningsenkät ska vara oss tillhanda. Skickas: eftermarknadsyd@hsb.se
8-9, 11 december 2026 – besiktningar utförs, tidplan för respektive lägenhet delas ut senare.
Besiktningsman upprättar protokoll.
Har du anmärkningar som ska åtgärdas kommer du att bli kontaktad för tidsbokning.
Med vänliga hälsning
Styrelsen BRF Kalk och HSB Malmö