Vi stödjer inte längre, fullt ut, webbläsaren Internet Explorer (version 11 eller tidigare) då detta är en gammal webbläsare som inte längre underhålls av Microsoft och inte fungerar med modernare webbteknik. Därför rekommenderar vi att ni istället använder er av någon av dessa webbläsare: Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge eller Apple Safari

Kalejdohill: Vår första Inhabitant Zero skapar nytt av trasiga föremål

12 januari 2017 Den franska konstnären Coco Derenne kommer under en månads tid att driva ett projekt där hon samlar in trasiga ägodelar från Järfällaborna och låter föremålen få ny form och funktion!

Coco var en av de fem vinnarna som utsågs i höstens tävling Inhabitant Zero. Under en månad vardera ska de bo i gula huset på Kvarnbacken och arbeta med olika forskningsprojekt.

Den 16-22 januari tar Coco emot trasiga föremål som t ex leksaker, skålar, prydnadssaker, mindre möbler eller elektronik. Föremålen kan lämnas i lådor som kommer finnas uppställda i receptionen på HSB, Vasaplatsen 4, eller vid gula huset på Kvarnbacken. Projektet avslutas med en utställning för allmänheten.