Vi stödjer inte längre, fullt ut, webbläsaren Internet Explorer (version 11 eller tidigare) då detta är en gammal webbläsare som inte längre underhålls av Microsoft och inte fungerar med modernare webbteknik. Därför rekommenderar vi att ni istället använder er av någon av dessa webbläsare: Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge eller Apple Safari
På hsb.se använder vi cookies för att din upplevelse av webbplatsen ska bli så bra som möjligt. Vissa cookies används även för att optimera vår kontakt med dig som webbanvändare och för att kunna ge förmånliga erbjudanden som kan vara intressanta för dig genom annonsering (målinriktad nätreklam). Genom att klicka på acceptera och fortsätta använda hemsidan samtycker du till att dessa cookies används. Läs mer om cookies här

Cookies är ett fotavtryck du lämnar efter dig när du besökt en webbplats. Den består av en textfil, som lagras i din enhet. Den används för att känna igen dig och förbättra din användarupplevelse, exempelvis genom kortare nedladdningstider och tillgång till funktioner anpassade efter dina tidigare val. Cookies gör det möjligt att mäta trafiken och samla in statistik på webbsidan.  
 
HSB använder följande cookies:  

  • Beständig cookies – Sparas i din webbläsare tills du väljer att ta bort den eller när den upphör att gälla. Används till exempel för inställningar som du valt på hsb.se, i syfte att förbättra din användarupplevelse. 
  • Tillfällig cookie  Lagras tillfälligt i din webbläsare under tiden du besöker en hsb.seDärefter försvinner den när du stänger din webbläsare. 

Både beständiga och tillfälliga cookies används för besöksstatistik och i vårt arbete att förbättra webbplatsen. 

Cookies kan också delas in i förstaparts- och tredjepartscookies. Förstapartscookies är cookies som sätts av hsb.se (innehavaren av webbplatsen). Tredjepartscookies sätts av en annan webbplats, t.ex. för statiskanvändning av webbsidan eller annonsering.  

HSB är ett samlingsnamn för HSB Riksförbund, dess dotterbolag samt de regionala HSB-föreningarna. Samtliga använder webbsidan hsb.se och använder sig av cookies.  Det innebär att de olika bolagen och föreningarna kan vara ansvariga för utplacering av cookies på olika delar av webbplatsen. För att ge dig en bättre överblick innefattar denna policy information för hela webbplatsen, oavsett vilket bolag eller förening som har placerat ut cookies på en viss del av hemsidan. I HSBs lista över cookies anges vilka cookies som används på olika delar av hsb.se. 

Hur vi använder cookies 

På hsb.se används cookies för att mäta trafiken och användandet av vår webbplats, webbplatsen ska fungera så bra som möjligt för dig som besökare och erbjuda andra tjänster som du efterfrågat. Cookies används även för att optimera vår kontakt med dig som webbanvändare och för att kunna ge förmånliga erbjudanden som kan vara intressanta för dig genom annonsering (målinriktad nätreklam). 

Behandling av personuppgifter 

I vissa fall hanterar vi personuppgifter i samband med användandet av cookies 

Vilka personuppgifter behandlas och vem är mottagare? 

Personuppgifter som behandlas är huvudsakligen IP-adress och andra online identifikatorer. 

De som kan komma i kontakt med uppgifterna är HSBs marknad- och kommunikationsavdelning, leverantören av hsb.se och de tredjeparter som är tjänsteleverantörer för HSB i samband med användningen av cookies, exempelvis vid annonsering och analys av användning av webbplatsen. 

För vilka ändamål behandlas personuppgifterna? 

Hemsidebesökares personuppgifter behandlas för följande ändamål: mäta trafiken och användandet av vår webbplats, se till att webbplatsen ska fungera så bra som möjligt för dig som besökare och erbjuda andra tjänster som du efterfrågat. Cookies används även för att optimera vår kontakt med webbanvändare och för att kunna ge förmånliga erbjudanden till personer som kan vara intresserade genom annonsering (målinriktad nätreklam).  

Vilken är den lagliga grunden för behandlingen? 

Intresseavvägning mellan dina och våra berättigade intressen. Vårt berättigade intresse av att behandla dina personuppgifter med stöd av en intresseavvägning är att kunna ge dig en bra användarupplevelse och att optimera vår webbplats samt att förbättra utplacering av annonser online.  

För sådan behandling som vi bedömer faller utanför en intresseavvägning mellan dina och våra berättigade intressen är den lagliga grunden för behandling samtycke. 

Om du inte vill tillåta lagring av cookies på din dator kan du ställa in detta i din webbläsare. 

Hur länge lagras personuppgifterna? 

Hur länge vi behandlar dina personuppgifter varierar beroende på vilken cookie som sätts i din webbläsare. Beständiga cookies finns kvar på din dator till dess att du tar bort dem eller utgångsdatumet passerat och du återkommer till vår webbsida. Tillfälliga cookies saknar utgångsdatum och lagras temporärt i din dator under tiden du är inne på vår webbsida. När du stänger ned din webbläsare försvinner eventuella sessionscookies. 

Mer information om hur HSB hanterar personuppgifter hittar du här 

Så säger lagen 

Enligt Lagen om elektronisk kommunikation ska alla som besöker en webbplats med cookies få information om att: 

  • att webbplatsen innehåller cookies 
  • vad cookies används till 

Besökaren ska också samtycka till att cookies används, med undantag för sådana cookies som är nödvändiga för att överföra ett meddelande via ett elektroniskt kommunikationsnät eller sådana cookies som är nödvändiga för att erbjuda en tjänst som du som webbplatsanvändare efterfrågat. 

Att stänga av och granska cookies 

Du har möjlighet att stänga av cookies genom din webbläsare, det gör du genom att besöka sidan anonymt. Hur du gör detta skiljer sig åt beroende på vilken webbläsare du har. Om du inte accepterar cookies, finns det vissa delar av hsb.se som du inte kommer att kunna använda. I webbläsaren kan du också se över vilka cookies som lagrats tidigare och radera dessa. Se din webbläsares hjälpsidor för mer information.  

Om personuppgiftsbehandling som grundar sig på samtycke 

Om personuppgiftsbehandlingen grundar sig på den registrerades samtycke har denne rätt att när som helst återkalla detta samtycke. Sådan återkallelse påverkar inte lagligheten i personuppgiftsbehandlingen innan samtycket återkallades. 

Ytterligare information 

Vid frågor om policyn eller vid andra önskemål avseende cookies, vänligen kontakta oss enligt nedan. 

Kontaktuppgifter 

Juristjouren 

E-postadress: juristerna@hsb.se 

Läs gärna mer om cookies på Post- och telestyrelsens webbplats. 

Stäng

Bostadsrättsföreningen som blev visirfabrik

17 september 2020 När coronapandemin slog till stod delar av vården inför snabbt sinande lager av skyddsutrustning. Efter en vädjan via Facebook, från en landstingsanställd tillika medlem i föreningen, svarade de boende i HSB brf Djingis Khan i Lund snabbt – med att starta en visirfabrik.

Innergårdarna är skirt lummiga i vårljuset och omgivna av trivsamma, gula radhus med träfasader. Här vilar frid och lugn, de många barn som bor här är i skolan just nu. Men bakom väggarna pågår något alldeles speciellt. Djingis Khan i Lund är nämligen bostadsrättsföreningen som blev en visirfabrik.

När en av föreningens medlemmar, som är läkare, i mars postade ett inlägg på föreningens Facebooksida med budskapet ”Kan någon hjälpa till att göra skyddsvisir? Vi står eventuellt utan skyddsvisir till helgen”, reagerade många medlemmar med: ”Klart vi hjälper till!”

– Läkaren hade också postat en filmsnutt som visade hur man bygger skyddsvisir så vi drog i gång direkt. Alla som kunde, engagerade sig. Redan första kvällen hade vi tillverkat 70 visir, säger Ammi Grufman, en av initiativtagarna till insatsen.

”På 24 timmar kom det in 10 000 kronor, och mestadels från vårt område! Jag var helt tagen. Alla ville hjälpa.”

Men varför sluta där? Medlemmarna beslöt sig för att fortsätta verksamheten. Efter några gemensamma inköpsrundor utkristalliserade sig en organisationsstruktur där Ammi koordinerade inköpen av OH- och laminatpapper till ansiktsskydd, gummiband för infästning och lister till garageportar liksom skumgummi för skydd vid pannan. Mycket av materialet har skänkts av lokala näringsidkare. En av de boende – Knud Stroem Nielsen – har tagit hand om och samlat materialet hemma hos sig. För att skydda sig själva mot smittan, hämtar de boende materialet där och sitter sedan hemma hos sig själva och tillverkar visir.

– Vi har en kvinna i föreningen som tillhör en riskgrupp. Hon löser det genom att hon får materialet i sin brevlåda och lämnar sedan de färdiga visiren i Knuds brevlåda, berättar Ammi. Ganska tidigt drog de entusiastiska visirproducenterna på sig materialkostnader, så Ammi startade en insamling via föreningens Facebooksida.

– På 24 timmar kom det in 10 000 kronor, och mestadels från vårt område! Jag var helt tagen. Alla ville hjälpa. Och det har gjort att produktionen kan gå runt utan några personliga ekonomiska förluster.

Läkaren fick vad hon behövde till sin avdelning den helgen, det blev till slut 650 visir. Totalt har Djingis Khan tillverkat 1 300 visir på tre veckor. Även vård- och omsorgsavdelningarna i Malmö och Svedala har tackat ja till visir.

– Vi har fått en väldigt bra reaktion från användarna i vården, de är nöjda med passformen. Men vi hade också tänkt igenom hur visiren skulle sitta på huvudet och testdragit i alla fästen. Läkaren som skrev inlägget tyckte det var helt fantastiskt, säger Ammi.

”Genom detta har vi lärt känna varandra ännu bättre.”

HSB brf Djingis Khan är med sina 316 lägenheter en av de största bostadsrättsföreningarna i Skåne och Sverige. Sammanhållningen och gemenskapen är stor, där områdets boende tillsammans med styrelsen skapar olika forum för medlemmarna att umgås och ha utbyte av varandra. Här finns till exempel Facebooksidor för allmänna diskussioner, loppishandel, utbyten för att minska matavfallet och ombyggnadstips för alla hemmafixare.

– Vi är en väldigt aktiv och social förening, så vi känner varandra här. Men genom detta har vi lärt känna varandra ännu bättre. Jag hade ju inte haft ett arbetsförhållande med grannarna annars. Att göra det här känns så bra och jättemeningsfullt. Det tycker vi allihop. Så det kommer nästan bli lite tomt när våra visir inte behövs längre. Men om det är något annat som behövs i framtiden finns ju nu en beredskap i vår förening. Att ställa upp och hjälpa till med detta är självklart för oss, säger Ammi.

Hennes granne Knud som engagerat sig både som lagerhållare, testutvecklare och tillverkare, håller med.

– Detta med visirtillverkningen är egentligen inget stort. Det är ju bara självklart att vi ska ge tillbaka till samhället. Och det är nog så vi känner allihopa, säger Knud.

Text: Petra Olander
Foto: Andreas Hillergren

HSB brf Djingis Khan

Ort: Lund.
Bildades: 1981.
Antal lägenheter: 316 hushåll i storlekarna 3–6 rum (ca 80–125 m²).
Huset: Området är uppdelat på 20 gårdar med olika subkulturer som är speciella för varje gård.
Kuriosa: Bostadsrättsföreningen har fått sitt namn efter ett studentspex i Lund.