Odlar-Träff [2026-04-08]

10 april 2026 Redo för ny säsong

Josef, Anna, Astrid, Susanne, Jari och Katja delade generöst med sig sina vedermödor som odlare på Jordabalken till två nya medlemmar i odlargruppen, Flurido och Hülya, på odlarträffen den 8 april.

– Täckodling med gräsklipp fungerar bra mot ogräs och bevarar fukt i jorden, tipsade Katja, veteran med sina 16 år på den östra odlingen.

–  Skydda plantorna med fiberdukar, rådde Astrid.   

Florido är nybörjare. Han funderar på att satsa på tomater och gurka. Hülya har tidigare odlat på balkongen. Hon vill fortsätta med gurka och tomater men komplettera med jordgubbar och kryddor på sin nyligen förvärvade odlingslott.

Tomaten är uppenbarligen den populäraste grönsaken på Jordabalken, om man utgår från gruppens samtal om grödor. Astrid förklarade att hon sparar kärnor från köpta tomater som smakar bäst och att hon steg för steg får dem att växa. Hon startar med att förkultivera fröerna i små komposterbara odlingskrukor inomhus. Nästa steg är att plantera dem i näringsrik jord i större krukor och placera dem på balkongen. Hon täcker dem med fiberduk tills det är dags att sätta ut dem på friland.

– Det är viktigt att ta bort plantans sidoskott regelbundet för en bra tomatskörd, påpekade Astrid som odlar på den västra odlingen som är vida känd för sina läckra, stora tomater.

–  Jag har inte tid att lägga ut så mycket tid på odling, medgav Anna. Det blir mest potatis för min del, men jag sköter om mina tomater.

Det torde vara ett faktum att många inte har tid och kraft att skapa den perfekta odlingen på grund av familj och jobb, men att de ändå vill uppleva känslan av att odla, eller som Anna uttryckte det:

–  Det är magiskt att på sommaren kunna ta med sig färska grödor hem.

Då passade några på att förklara att det är möjligt att odla på ett enkelt sätt. Det finns grödor som inte kräver mycket skötsel, exempelvis potatis, frilansgurka, purjolök, vitlök och olika slags bönor.

– Bönor är enkla och bra att odla för att de tillför kväve och näring till jorden, menade Astrid.  Gråärt rekommenderar jag verkligen. Det är en gammal sort. Hon förklarade att gråärtor kan tillagas så att de kan användas som snacks som smakar som jordnötter.

Josef fick beröm för sin omtalade tioåriga vinranka som frodas på den västra odlingen, där den trivs i en skyddad miljö med mycket sol. Men han betonade att rankan kräver skötsel för att ge en god skörd. Det är snart dags att ympa på vinrankan.

– Jag är nöjd med den stora mängden som jag fick i somras, men druvorna var tyvärr sura. Tidigare har de varit söta.

Varje odlare har mött dem, skadedjuren som smaskar på deras rara plantor. På Jordabalken är det sniglar, fåglar och på den östra odlingen har en hungrig hare siktats. Alla odlare har upplevt den fasansfulla synen av sniglar som mumsar på salladsbladen.

– Om man vattnar på morgonen hinner det att bli torrt till kvällen innan sniglarna kommer. De gillar inte att det är torrt, tipsade Katja.

Även aggressivt ogräs med långa rötter ställer till med problem på Jordabalkens båda odlingsplatser. Det kan stävjas med täckodling med klippgräs, enligt Katja.

– Det kan bli värre om man gräver upp ogräset, för det som blir kvar sprider sig ännu mer.

Hülya pratade om sina funderingar på att skydda pallkragar med zinkremsor mot sniglar och några tillade att grödorna kan skyddas med fiberduk mot hungriga fåglar och skadeinsekter.

Astrid berättade att det har pågått en tävling om vem som kan frambringa den längsta solrosen på den västra odlingen. Förra sommaren blommade det rikligt där.

– Det är viktigt att vi odlar blommor också för binas skull, tyckte Susanne.

Det föranledde Jari att kolla om det finns någon biodlare som vill placera en bikupa på vardera odlingsplatsen.

Susanne tipsade om att föreningen har några pallkragar som kanske kan komma till användning och att alla odlingslotter är uthyrda.

Mötet avslutas med att Astrid delar med sig av sticklingar från sin Rospelagon.

Byline: Odlargruppen

Foto: Susanne Brokop

  • Astrid, Josef, Hülya, Anna, Katja, Flurido och Jari.
    Astrid, Josef, Hülya, Anna, Katja, Flurido och Jari.
  • Astrid, Josef, Hülya, Anna och Katja.
    Astrid, Josef, Hülya, Anna och Katja.