Läs Om Axet nummer 192

24 november 2025 Glöm inte städa efter du hyrt Övernattningsrum, Mata inte ekorrar och Cykelrensning är bara några av sakerna du kan läsa i Om Axet. Men en sak vi vill lyfta fram är städningen efter du hyrt Övernattningsrum eller Tejan!

Regler för övernattningsrummen

Axet har två övernattningsrum som ligger i källaren på Timotejgatan 4.

Övernattningsrummen har gemensamt pentry och badrum.

Övernattningsrummen bokas genom vår hemsida brfaxet.se. Hyran är 200 kr per rum och dygn.

Endast den som är medlem i Brf Axet – och alltså äger en bostadsrätt i föreningen – kan boka och de som bor i övernattningsrummen ska vara gäster till den som bokar.Det är alltså inte tillåtet att vidarehyra rummen till tredje part.

För att kunna boka behöver man först bli registrerad. Detta görs genom mail till info@brfaxet.se där du anger namn, adress, lägenhetsnummer (Axets nummer), telefonnummer och email. När du blivit registrerad får du ett välkomstmail.

Den som hyr måste städa

Under senare tid har det uppstått problem med att rummen lämnats ostädade och att mat och andra saker lämnats kvar. Enligt villkoren ska övernattningsrummen lämnas välstädade och kylskåpet ska tömmas. Den som inte städar efter sina gäster blir ersättningsskyldig för Axets städkostnader och avstängd från att boka rummen i framtiden.

För frågor är du välkommen att höra av dig till bokning@brfaxet.se.

Du kan läsa våra andra nyheter i Om Axet 192 här: Om Axet 192

Med vänliga hälsningar,

Styrelsen