Frågor & svar

1. Romedahlsventil (den ”gamla” ventilen som sitter under fönstret).

Denna kommer att åtgärdas på samma sätt som vid tidigare fönsterrenovering, där denna ventil tagits bort och ersatts av en Omegaventil som monterats högst upp på fönsterbågen. 

På så sätt kommer det se lika ut i alla lägenheter och det blir inga frågetecken vid nästa OVK. 

Entreprenören kommer att sätta igen hålet efter Romedahlsventilen med en vit smyglist, likt det som gjorts tidigare i merparten av alla lägenheter och detta för enkelheten skull och återigen att det ska se lika ut hos alla medlemmar.

2. Besiktning

Styrelsen vill förtydliga att den besiktning som görs är till för att säkerställa kvaliteten på de delar av renoveringen som föreningens ansvarar för. De tillval som du som enskild medlem beställt av Tumba Glas ansvarar du själv för att besikta. Har du synpunkter på de tillvalsarbeten som Tumba Glas utfört så ska du kontakta tomas@tumbaglas.se direkt.