Höjning av månadsavgiften och TV specificerat på månadsavin

04 december 2025 Denna nyhet riktas till dem som inte redan har tagit del av informationen som lämnades vid höstmötet och i senaste numret av VoltenNytt.

Styrelsen har beslutat om en höjning av månadsavgiften för 2026 med 2 %. Skälet för höjningen är att föreningen dels har ökade kostnader, och dels för att våra byggnader har ett underhållsbehov som kommer att innebära extra kostnader.

En annan nyhet gällande månadsavin är att kostnaden för TV kommer att specificeras direkt på avin. Tidigare har endast kostnaden för bredband specificerats med 91 kr, men i samband med att föreningen erhåller TV från Sappa kommer en post för både bredband och TV om 106 kr att finnas med på avin.

Detta innebär ingen höjning av kostnaden för TV, utan bara en specifikation. Avgiften för TV har tidigare funnits i månadsavgiften, men lyfts nu ut på samma sätt som bredbandskostnaden.