Uthyrning i andra hand

Följande gäller om du behöver hyra ut din lägenhet i Brf Ängsö.

Du får inte hyra ut din lägenhet via förmedlingsföretag (t.ex. Airbnb), detta enligt styrelsebeslut i Brf Ängsö.

Andrahandsuthyrningen för Brf Ängsös räkning sköts av HSB.
Från och med 1:a november 2025 hänvisas samtliga boende och kunder till det digitala formuläret i inloggat läge på
Mitt HSB vid ansökan om tillstånd för andrahandsuthyrning. Fördelen med hantering via det digitala formuläret är att HSB får in så kompletta uppgifter som möjligt redan vid ansökningstillfället.
Du ansöker om uthyrning i andra hand genom att logga in på Mitt HSB, välja "Min bostad" ur toppmenyn och sedan "Uthyrning i andra hand" ur vänstermenyn. Följ därefter instruktionerna på sidan.
Om du inte har en dator eller har möjlighet att logga in via Mitt HSB alternativt om ni är fler än 2 st. ägare kan ni få blanketten tillsänd vid kontakt med HSB Stockholm eller i inloggat läge.

HSB har en behandlingstid på ansökan om andrahandsuthyrning på upp till fyra veckor efter det att kompletta handlingar har inkommit.
Planerar du att hyra ut din lägenhet i andra hand får du därför se till att vara ute i god tid med din ansökan.

Föreningen tar ut en årlig avgift för godkända andrahandsupplåtelser med 10% av aktuellt prisbasbelopp.
Prisbasbeloppet för år 2025 är 58 800 kr.