November 2024

Höjda taxor och behov av buffert
motiverar avgiftshöjningen 2025

Styrelsen för brf Esplanaden har beslutat att höja avgifterna med sju procent för 2025. Bakom beslutet ligger i huvudsak två orsaker – den ena att Umeå energi aviserat en kraftig höjning av fjärrvärmetaxan för 2025 och den andra att föreningen har ett behov av att bygga upp en bättre ekonomisk buffert.

Fjärrvärmen är en tungt vägande post i Esplanadens budget och när Umeå energi nu aviserat att man kommer att höja taxan med sju procent 2025 så innebär det en kraftig kostnadsökning för föreningen och den behöver kompenseras med ökade intäkter.

Ett annat skäl är alltså behovet av att skapa en bättre ekonomisk buffert. Likviditeten har det senaste året tidvis varit alltför dålig för att tåla några större överraskningar och styrelsen vill nu bygga på bufferten för att bättre kunna klara oförutsedda utgifter.

I övrigt bedöms Esplanadens ekonomi vara stabil och avgifterna kommer fortfarande, även efter höjningen, att vara mycket konkurrenskraftiga i förhållande till andra jämförbara föreningar. Den sjuprocentiga höjningen motsvarar 200-400 kronor mer i månaden, beroende på hur stor lägenhet man har.

 

Inget Lucia-fika i år

Det blir inget Lucia-fika i år. Orsaken är kort och gott att ABF-lokalen inte är tillgänglig. Styrelsen har övervägt att arrangera eventet på något annat ställe, men beslutet blev att hoppa över Lucia-fikat den här gången.

 

Nya medlemmar

Tre lägenheter i brf Esplanaden har bytt ägare. Eddie Brännström har köpt Carl Anderbergs lägenhet i 16A, med tillträde den 20 januari 2025. Ingegärd Johansson och Ulf Håkansson har köpt Stellan, Elisabeth och Emmie Bäckmans lägenhet i 16B med tillträde den 3 mars 2025.  Slutligen har Mats Lundin och Eva Rydell köpt Lena Kaev Hedbergs och Kennet Hedbergs lägenhet i 16B, tillträde den 15 april 2025.

De nya medlemmarna hälsas välkomna till brf Esplanaden!

 

Ventilationsprojektet fick grönt ljus

- projekteringen påbörjas omgående

Styrelsen har nu fattat beslut om att genomföra det planerade ventilationsprojektet. Vid informationsmötet för någon tid sedan presenterades några olika alternativ och efter att ha jämfört dessa alternativ bestämde sig styrelsen för att satsa på så kallad FTX-ventilation.

Med FTX-ventilation kan man dels återvinna den värme som finns i frånluften (alltså den ”begagnade” luft som ventileras bort från huset), dels genom ett nytt kanalsystem förse lägenheterna med förvärmd tilluft (alltså den luft som förs in i lägenheterna). FTX ger en ventilation där flödena av från- och tilluft balanserar varandra, vilket bland annat innebär att kallraset från de gamla fönsterventilerna kommer att upphöra - dessa ventiler kommer för övrigt att sättas igen när projektet genomförts.

Med den nya FTX-ventilationen kommer fastigheten också att klara de värden som krävs enligt den Obligatoriska ventilationskontroll (OVK) som samhället genomför med jämna mellanrum för att tillförsäkra de boende en god luftkvalitet inomhus. Esplanadens OVK-värden har hittills varit underkända, vilket såklart också är ett viktigt skäl till projektet.

FTX-projektet kommer att medföra en betydande minskning av fjärrvärmeförbrukningen, beräkningar visar att det handlar om i storleksordningen 35-40 procents besparing. Men även om föreningens fjärrvärmekostnader alltså kommer att minska, så kommer projektet att medföra en nettokostnad. Det betyder att avgifterna kommer att behöva höjas när projektet genomförs, hur stor höjning det kommer att behövas är i dagsläget oklart. Avgörande blir förstås projektets slutliga kostnad, de hittills gjorda beräkningarna stannar på cirka 5,5 miljoner kronor. Viktigt blir också hur räntorna utvecklas under året – föreningen kommer att behöva låna pengar för att genomföra projektet.

Esplanaden anlitar nu Energibyrån för att utföra projekteringen, som påbörjas omedelbart. Stor vikt kommer att läggas vid att de boende hålls underrättade om - och får lämna synpunkter på - hur de nya tilluftskanalerna ska dras inne i lägenheterna. Målsättningen är att ett första utkast till kanaldragning ska kunna presenteras före jul. Om allt går som det ska kan upphandling av entreprenör ske under vintern. Förhoppningen är sedan att installationen av FTX-aggregat och tilluftskanaler ska kunna genomföras under andra halvåret 2025. Det ska påpekas att planeringen ännu är i ett tidigt skede och att tidsplanen därför är mycket preliminär.

Mer information om hur projektet framskrider kommer efterhand.

 

Styrelsen för brf Esplanaden