Ventilationsprojektet går vidare
- stämmer ritningen med verkligheten?
Ventilationsprojektet går vidare. Efter julhelgens remissrunda till medlemmarna har de inkomna synpunkterna och frågorna skickats vidare till Energibyrån som nu arbetar med ett nytt förslag till dragning av tilluftskanalerna. Förslaget kommer att presenteras för styrelsens energigrupp under andra veckan i februari och fram på vårvintern ska förhoppningsvis en offertförfrågan kunna gå ut till tänkbara entreprenörer.
I samband med summeringen av de inkomna synpunkterna från remissrundan har det visat sig att de lägenhetsritningar som finns (och som är mer är 60 år gamla) i många fall inte helt stämmer med verkligheten så som den ser ut idag. Energigruppen vill därför be var och en att titta en gång till på de ritningar som delades ut före jul och att då försöka utröna hur väl ritningen stämmer med verkligheten – det kan handla om väggar som tagits bort, garderober som flyttats eller tillkommit och så vidare. Om du hittar avvikelser som du bedömer kan vara av betydelse för kanaldragningen, hör i så fall av dig till föreningens ordförande Kennet Hedberg, telefon 0706968896 eller e-post kennet.hedberg@gmail.com. Vi behöver eventuella synpunkter senast måndagen den 3 februari.
HD prövar garagefrågan
Det ser nu ut som att det kommer att bli ytterligare dröjsmål innan det kan bli något praktiskt arbete i de gemensamhetsanläggningar (GA1 och GA2) som inrättats för garaget. Ronny och Annika Berglund, ägare till Gula villan, hade nämligen ansökt om prövningstillstånd hos Högsta domstolen för att få en prövning av inrättandet av en gemensam samfällighetsföreningen för de båda gemensamhetsanläggningarna och HD meddelade nyligen att man beviljat prövningstillstånd. Vad det innebär för den framtida förvaltningen av garaget är oklart, men sannolikt kommer det att kunna ta i storleksordningen ett halvt till ett år innan HD tar ställning i sakfrågan. Och innan HD tagit ställning kan den mer framåtsyftande förvaltningen av garaget inte komma igång.
Blå aveny och Esplanaden som är delägare i GA1, dvs inomhusdelen av garaget, diskuterar nu hur man ska angripa de akuta underhållsbehov som finns. Den mer omfattande renovering av garaget som är av nöden kommer däremot inte att kunna påbörjas innan HD fattat beslut om Gula villans överklagande.
Styrelsen för brf Esplanaden