Föreningen har totalt 64 garageplatser, varav merparten är avsedda för bil och några för motorcykel. Av garageplatserna har 5 laddstolpar för elbil.
Du som redan har en parkeringsplats får förtur till en laddplats när det blir ledigt. Då byter du bara plats, eftersom varje lägenhet bara kan ha en parkeringsplats åt gången.
Föreningen har tjänsten HSB Köhantering. Det innebär att du som boende själv hanterar din köhantering digitalt i Mitt HSB. Gör så här för att hantera dina köer:
Hyran för garageplats höjs med 5 % från och med januari 2026, enligt avtal.
Från och med 1 oktober 2026 kommer dessutom moms (25 %) att läggas på hyran. Det här beror på ett beslut från Skatteverket, som har bedömt att uthyrning av garageplatser till medlemmar ska vara momspliktig. Eventuellt kan framtida domstolsbeslut ändra Skatteverkets tolkning men tills vidare är vi skyldiga att följa beskedet.
Garageplats: 606 kr
Garageplats med laddstolpe: 606 kr för platsen, 200 kr för laddstolpen, samt 2 kr exkl. moms per laddad kWh
MC-plats: 441 kr
Obsevera att om du inte är medlem tillkommer moms.
Garagets in- och utfart är vid Abbekåsgatan 8, strax innan vändplatsen.
Malmö Stad har boendeparkering i området, med avgift dygnet runt. Läs mer om hur du ansöker om boendeparkering här.
I källarna till våra hus finns skyddsrum som även fungerar som cykelförråd. Använd dem gärna, både för att minska stöldrisken och av utrymmesskäl. Längs med våra fastigheter finns det gott om cykelställ där du kan parkera din cykel. Cyklar får inte fästas i räcken, stolpar eller på så sätt att de upptar flera platser i cykelställen.