Avfallstrappan beskrivs i miljöbalken och anger i vilken ordning olika metoder för att behandla avfall bör användas. Avfallstrappan är uppdelad i steg där det första handlar om att minimera mängden avfall, det andra om att allt avfall ska källsorteras med syftet att så mycket som möjligt ska kunna materialåtervinnas, det tredje om energiutvinning av avfall i exempelvis fjärrvärmeverk och det sista om deponi.
− I alla sammanhang bör så mycket som möjligt av materialet materialåtervinnas och så lite material som möjligt gå till deponi. Det vi kallar avfall är de facto en resurs, säger Magnus Ulaner, miljöchef på HSB Riksförbund.
Inför en renovering av en fastighet krävs en materialinventering där man tar reda på vilka material som kommer att ingå i rivningsavfallet, om farligt avfall uppstår och bedömd mängd för varje avfallsslag.
− Detta är inte något en bostadsrättsförening bör göra själv utan det krävs att man anlitar en specialiserad konsult, säger Magnus Ulaner.
Resultatet av inventeringen skrivs sedan in i den så kallade kontrollplanen. I kontrollplanen anges i vilka avfallsslag farligt avfall kommer att sorteras, om källsortering sker på plats eller genom eftersortering, på vilka sätt avfallet kommer hanteras samt vilka skyddsåtgärder som behöver iakttas.
− Sorteringen ska ske enligt Sveriges Byggindustriers riktlinjer för resurs- och avfallshantering vid byggande och rivning och det bör skrivas in i avtalet med den entreprenör som utför rivningen och byggentreprenaden, säger Magnus Ulaner.
Farligt avfall hanteras separat enligt särskilda regler och om man hittar material som innehåller asbest eller PCB krävs särskilda skyddsåtgärder.
När rivningen är klar vidtar ombyggnaden och då är det viktigt att tillämpa den så kallade försiktighetsprincipen. Den innebär att bostadsrättsföreningen i alla sammanhang bör välja byggmaterial och andra produkter som inte innehåller skadliga kemiska ämnen.
Både när det gäller rivning och byggande bör man kräva att entreprenörerna är certifierade enligt någon ledningsstandard för miljö, kvalitet och arbetsmiljö.
− En entreprenör med ett certifierat ledningssystem har ordning och reda, vilket bör säkerställa kvalitet i hela processen, säger Magnus Ulaner.
Han påpekar också att man vid alla renoveringsarbeten bör tänka på att utvärdera om det är möjligt att energieffektivisera med syftet att förbättra energiprestandan.
− Om man exempelvis ska byta tak bör man titta på vindsisoleringen samtidigt. Eller om fönstren i fastigheten ska bytas ut – tänk energiprestanda vid valet av de nya. Överhuvudtaget bör man inte bara stirra sig blind på inköpspriset utan titta på en produkts kostnader och nyttor över hela livscykeln. Det är oftast bäst för både miljön och ekonomin.
• Anlita en konsult som gör en materialinventering.
• Vid alla arbeten som kräver rivningslov, bygglov eller bygganmälan krävs en kontrollplan som bland annat redovisar hur avfallet ska hanteras och källsorteringen gå till.
• Skriv in i avtalet med entreprenörerna att de ska använda Byggvarubedömningen.
• Anlita entreprenörer som har miljö-, kvalitet- och arbetsmiljöcertifiering.
• HSBs konsulter har kompetensen att hantera miljöfrågorna.