Vi stödjer inte längre, fullt ut, webbläsaren Internet Explorer (version 11 eller tidigare) då detta är en gammal webbläsare som inte längre underhålls av Microsoft och inte fungerar med modernare webbteknik. Därför rekommenderar vi att ni istället använder er av någon av dessa webbläsare: Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge eller Apple Safari

Ny medlemsförmån - kostnadsfria baskurser för dig som medlem

21 juni 2023 Utbildning är en hjärtefråga för oss på HSB. Välutbildade förtroendevalda bidrar till stabila föreningar med trygga medlemmar. Från och med nu kommer därför våra baskurser, där du lär dig mer om centrala delar av styrelsearbetet, vara kostnadsfria för HSB-bostadsrättsföreningar*.

Under styrelseåret erbjuder HSB Skåne en rad kurser, temakväller och webinar utifrån aktuella ämnen som berör bostadsrättsföreningar och förtroendevaldas uppdrag. En del av kurserna väljer vi att kalla baskurser. Baskurserna följer styrelseåret och riktar sig till dig som har ett förtroendeuppdrag i bostadsrättsföreningen. Från och med hösten 2023 är HSB Skånes baskurser kostnadsfria för förtroendevalda i HSB-bostadsrättsföreningar*. Med andra ord bjuds du som förtroendevald i en medlemsförening på grundkunskaper som stärker din roll i bostadsrättsföreningen.

HSB Skånes baskurser

Introduktionskurs

Vid denna kurs får du en introduktion till styrelsearbetet, vad din roll innebär och hur styrelseåret ser ut. Kursen hålls i augusti/september.

Budget- och underhållsplankurs

Kursen ger dig grundkunskaper i hur budgeten arbetas fram för föreningen och hur den hänger ihop med föreningens underhållsplan. Kursen hålls i september/oktober.

Revisorkurs

Genom kursen får du som föreningsvald revisor veta mer om vad ditt uppdrag innebär och innefattar. Kursdatum ej fastställt.

Sekreterarkurs

Lär dig mer om rollen som sekreterare, en kurs för dig som besitter rollen idag eller som vill veta mer om vad den innebär. Kursen hålls i november.

Valberedningskurs

En engagerad och strukturerad valberedning skapar goda möjligheter för att skapa engagemang i föreningen. Kursen ger dig kunskap om valberedningens arbete och hålls i oktober.

Ordförandekurs

Rollen som ordförande har ett större ansvar än övriga ledamöter. Hur blir du en bra ordförande och vad innebär uppdraget? Kursen hålls under våren och riktar sig till dig som redan besitter rollen samt till dig som är nyfiken på uppdraget.

Bokslutskurs

Kursen vänder sig till dig som i din styrelseroll arbetar med och fattar beslut rörande föreningens årsredovisning. 

*Gäller HSB-bostadsrättsföreningar som köper ekonomisk förvaltning av HSB Skåne.

Kurser och aktiviteter

Du hittar alla aktuella kurser och andra aktiviteter i kalendariet.