Vi stödjer inte längre, fullt ut, webbläsaren Internet Explorer (version 11 eller tidigare) då detta är en gammal webbläsare som inte längre underhålls av Microsoft och inte fungerar med modernare webbteknik. Därför rekommenderar vi att ni istället använder er av någon av dessa webbläsare: Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge eller Apple Safari

Moms på parkeringsplatser skjuts upp – så kan er brf börja förbereda sig redan nu

02 december 2025 Frågan om moms på parkeringsplatser har varit en av höstens mest omtalade frågor för landets brf:er. Den nya tolkningen riskerar att leda till betydande kostnadsökningar för både boende och föreningar. I veckan meddelade Skatteverket att införandet flyttas fram – från 1 april till 1 oktober 2026.

Många aktörer inom fastighetsbranschen, däribland HSB, har kritiserat Skatteverkets nuvarande linje. Myndigheten har samtidigt meddelat att man välkomnar en prövning av sitt ställningstagande.

Vad innebär det för er brf?

För att en ny lagtolkning ska prövas krävs att en juridisk person väcker talan mot Skatteverket. När det händer prövas frågan i domstol, som i sin dom fastställer hur lagen ska tolkas framåt.

Det mesta talar därför för att momsfrågan kommer att hamna i domstol under 2026. Fram till dess finns inga nya besked om hur tolkningen kan komma att ändras. Däremot behöver styrelser förbereda sina föreningar på att den nuvarande tolkningen kan börja gälla från och med 1 oktober 2026.

HSB Södertörn rekommenderar därför att styrelser redan nu börjar kartlägga sina förutsättningar – så att övergången blir trygg, korrekt och förutsägbar.

Så bör styrelsen starta arbetet

Ett första steg är att skapa en tydlig överblick över föreningens parkeringsupplåtelser:

  • inventera alla parkeringsplatser, garage och laddplatser.

  • se vilka som hyrs av medlemmar respektive externa hyresgäster.

  • kontrollera om platserna är knutna till bostaden eller hyrs separat.

Därefter behöver styrelsen granska alla avtal och göra en bedömning av vilka upplåtelser som sannolikt blir momspliktiga.

Momsregistrering och ekonomisystem

Om föreningen inte redan är momsregistrerad behöver detta göras i god tid. Ekonomisystemet ska dessutom kunna hantera både momspliktiga och momsbefriade intäkter samtidigt.

Här är det klokt att ta hjälp av föreningens ekonomiska förvaltare och revisor.

Prissättning och aviseringar

När moms ska tas ut behöver styrelsen besluta hur den ska påverka avgiften för p-platser:

  • ska momsen läggas ovanpå dagens pris.

  • eller ska ett nytt bruttopris sättas?

Avier och fakturor måste också visa korrekt moms från första dagen.

Rätt till momsavdrag – en viktig del av helheten

Momsplikt innebär också att föreningen i vissa fall kan lyfta ingående moms på drift, underhåll och investeringar kopplade till parkering och garage.

Det här är en aspekt som kan påverka både budget och långsiktig planering och bör vägas in i den ekonomiska helhetsbedömningen.

Informera de boende i god tid

Förändringar som påverkar avgifter skapar ofta frågor. Därför är det viktigt att tidigt ta fram tydlig information om:

  • varför moms kan komma att införas.

  • när en förändring börjar gälla.

  • hur hyran för parkeringsplatsen påverkas.

Vill föreningen ha stöd med kommunikationen kan ni kontakta er förvaltare på HSB Södertörn, så hjälper våra kommunikatörer till.

Beslut, dokumentation och löpande uppföljning

Styrelsen behöver fatta formella beslut om både momsmodell och prissättning. Alla bedömningar bör dokumenteras och revisorn informeras.

Efter ett införande är det viktigt att:

  • kontrollera att momsredovisningen fungerar korrekt.

  • följa upp de första momsdeklarationerna.

  • stämma av effekterna i årsbokslutet.

Kort sammanfattning för styrelsen

För att förbereda er brf på moms på parkeringsplatser behöver ni:

  • inventera upplåtelser och avtal.

  • bedöma vilka som blir momspliktiga.

  • säkerställa momsregistrering.

  • bestämma prissättning.

  • informera boende i god tid.

  • följa upp ekonomiskt efter införandet.

Ett strukturerat arbete minskar risken för fel, missförstånd och onödiga kostnader.

HSB följer utvecklingen

HSB och HSB Södertörn fortsätter att bevaka frågan, bidra i debatten och informera löpande när nya besked kommer. Vår ambition är att du som förtroendevald ska kunna känna dig trygg och uppdaterad i god tid innan förändringar träder i kraft.