En meningsfull start på sommarlovet
Under veckorna 25–27 får sammanlagt 72 barn chansen att uppleva en vecka fylld av gemenskap, rörelse och sommarminnen vid havet i Magnarp. HSB Skånes kollofastighet ligger naturnära och erbjuder trygga ramar för lek, upptäckande och vila.
Barnen får delta i en rad olika aktiviteter – från bad och bollspel till pyssel, myskvällar och avslutningsdisco. Ledarna ansvarar för att alla barn blir sedda och kollokocken står för god och näringsrik mat varje dag.
– Sommarkollot i Magnarp är en av våra mest uppskattade aktiviteter och ett viktigt bidrag till social hållbarhet. Här får barn möjlighet att utmana sig själva, skapa nya vänskapsband och uppleva glädjen i att vara en del av en gemenskap, säger Anne Siivola, bosocial chef på HSB Skåne.
Bred samverkan för barnens skull
Sommarkollot 2026 genomförs i samverkan mellan HSB och flera engagerade företag. Ebo, Brinova, ABK, LF Skåne, Häglunds och KKB är några av aktörerna som möjliggör årets kollosatsning.
– Att så många aktörer står bakom vår kollosatsning visar på en stark vilja att bidra till barns välmående och utveckling. Vi hoppas att ännu fler inom näringslivet ser värdet i att engagera sig i framtidens medborgare, säger Anne Siivola.