I år är det 25 år sedan attackerna mot USA, där närmare 3 000 människor miste livet. Bland dem fanns 343 brandmän från New Yorks brandkår, FDNY.
I Malmö tar deltagarna tar sig upp genom Turning Torsos trapphus två gånger. Sammanlagt innebär det cirka 2 800 trappsteg med larmställ och utrustning som väger över 20 kilo. Det är sjätte gången som minnesklättringen genomförs i Turning Torso.
– För oss handlar detta inte om tid eller prestation. Varje steg är ett sätt att hedra de brandmän som gick in i World Trade Center för att rädda andra och aldrig kom tillbaka. När vi bär utrustningen uppför trapporna får vi en påminnelse om deras mod och den enorma insats de gjorde, säger Rickard Olsson, brandman vid Räddningstjänsten Syd och initiativtagare till arrangemanget.
9/11 Memorial Stair Climb genomförs på olika platser runt om i världen. Deltagarna klättrar motsvarande de 110 våningarna i World Trade Centers tvillingtorn. Arrangemanget är en minnesceremoni.
– Det känns hedrande att återigen få välkomna brandmännen och bidra till att minnet av offren och räddningsinsatserna hålls levande, säger Sandra af Forselles, affärsområdeschef Hyresrätt på HSB Malmö.