Gertrud fick kännedom om Mogenkollot genom medlemstidningen Hemma i HSB och blev genast intresserad. Hon berättar att hon lockades både av den fina miljön och av möjligheten att träffa nya människor. För henne visar Mogenkollot på ett viktigt mervärde med medlemskapet i HSB Skåne.
– Det är fantastiskt att HSB Skåne gör något sådant här. Medlemskapet handlar inte bara om boendet utan kan också skapa möjligheter till gemenskap, nya möten och upplevelser, säger hon.
Ett modernt uttryck för HSBs sociala idé
Den sociala gemenskapen är något som betyder mycket för Gertrud. Hon ser Mogenkollot som ett modernt uttryck för HSBs sociala idé, där fokus ligger på att skapa sammanhang där människor kan mötas.
– Förr handlade det kanske mer om att förbättra våra hem och boendemiljöer. I dag kan det också handla om att skapa gemenskap och ge människor möjlighet att lära känna varandra. För mig är Mogenkollot ett fint exempel på hur HSB Skåne förvaltar det sociala arvet och samtidigt utvecklar det för vår tid.
Att våga ta steget och möta nya människor
Till årets kollo reste hon tillsammans med en väninna, men hon menar att hon lika gärna hade kunnat åka själv.
– Jag är nyfiken och tycker om att träffa nya människor. Samtidigt förstår jag att det kan kännas som ett stort steg att delta på egen hand. Men mitt råd är att våga. I sådana här sammanhang är det viktigt att öppna upp sig lite och bjuda på sig själv. Och ser man någon som verkar tveka kan man själv ta initiativet och säga hej. Det är ju så nya möten blir till.
Just vikten av att ta kontakt med andra knyter an till HSB Skånes initiativ Dörröppnaren, som uppmuntrar till fler möten och ökad gemenskap i vardagen. För Gertrud handlar det om att vara öppen, nyfiken och genuint intresserad av andra människor.
– Det finns något väldigt fint i de små mötena. Att våga prata med människor man inte känner sedan tidigare kan leda till många positiva upplevelser.
Att skapa kontakt med andra är något som kommer naturligt för henne efter många år av arbete med människor. Hon berättar att hon inte tvekar att inleda ett samtal, även med personer hon aldrig träffat tidigare.
– Om jag sitter ensam på ett café kan jag mycket väl börja prata med personen bredvid. Det behöver inte vara något märkvärdigt. Ibland räcker det med några ord för att öppna upp för ett samtal.
Gertrudes råd för mer gemenskap
Till den som vill bli en dörröppnare har hon ett enkelt men viktigt råd:
– Sök dig till sammanhang där människor möts. Det kan vara en förening eller en aktivitet. När man blir en del av ett sammanhang blir det mycket lättare att börja prata med andra. Är man där människor samlas kommer samtalen ofta naturligt.
Mogenkollot är just en sådan mötesplats, där nya bekantskaper kan uppstå och där gemenskapen står i centrum. För många deltagare blir helgen inte bara en upplevelse för stunden, utan också början på nya relationer och sammanhang.